10 tipů, jak přežít (a užít si) dovolenou s pejskem

Blíží se letní čas a spolu s rozvolňování protiepidemiologických opatření už mnozí z nás pokukují po letní dovolené u nás, ale i v zahraničí. A mnozí s sebou plánují vzít i svého pejska. Na co si dát pozor?

1. Bezpečnost pejska na prvním místě

Ať už jedete autem na kratší výlet nebo se přesouváte delší cestu na dovolenou, určitě myslete na bezpečnost svého psa – menší plemena by měla být bezpečně usazena v přepravce vhodné k cestování, pro větší psy jsou pak určeny speciální postroje či pásy. Někteří psi jsou zvyklí jezdit v zavazadlovém prostoru. Dbejte na to, aby byl oddělen od hlavní části mřížkou či sítí. Určitě chcete, aby se váš pes dostal do cílové destinace v pořádku a také určitě nechcete být o 2000 Kč lehčí, což je pokuta, která vám hrozí za nezajištěného psa v autě.

Doporučuje se až 12 hodin před cestou nepodávat psovi jídlo.

2. Nepodceňte přípravu. Sebe i psa.

Pokud váš pes není na delší cesty zvyklý, je vhodné ho trénovat na kratších vzdálenostech, aby pro něj delší přeprava nebyla šok. Před samotnou cestou se snažte psa unavit, aby pak alespoň část cesty prospal. Určitě ho nekrmte větším množstvím žrádla – doporučuje se až 12 hodin před cestou nepodávat psovi jídlo.

3. Dodržujte při cestování se psem přestávky

Pes by měl mít možnost se během delší cesty proběhnout – ideálně každé 3-4 hodiny. Během cesty také dbejte na dostatek vody, ať už z cestovní misky nebo z lahve s napáječkou. Během jízdy je dobré mít lehce otevřená okénka a nikdy nenechávejte psa samotného v autě, zejména v parných letních dnech.

4. Přečtěte si pravidla přepravy psů

Pokud zvolíte jako dopravní prostředek letadlo, pečlivě si prostudujte přepravní podmínky jednotlivých aerolinek. Psa většinou hlásíte už během rezervace letenky, v některých případech je potřeba kontaktovat aerolinky i před rezervací, protože některé lety přepravu zvířat vylučují. Menší psi (např. pro České aerolinky bráno do 8 kg i s přepravním boxem) většinou mohou na palubu letadla. Větší zvířata musí cestovat v nákladním prostoru v přepravním boxu. Ve vlacích musí mít psi náhubek případně cestovat v přepravních boxech. V případě vlaku zaplatíte za psa menší příplatek, v některých zahraničních destinacích polovinu jízdenky.

Pejsek s pánem na dovolené u moře při západu slunce

5. Zažeňte psí strach z cest

Pokud vás čeká let odděleně od vašeho miláčka, případně i delší cesta autem určitě je dobré vzít pejskovi jeho oblíbenou deku, hračku nebo vaše použité tričko, aby ho uklidňoval váš pach. Existují i přírodní způsoby uklidnění - např. Bachovy květové esence. V krajním případě se dá po konzultaci s veterinářem sáhnout i po lécích na uklidnění.

Pro cestování po EU budete potřebovat, aby váš pes měl mikročip nebo tetování a musí být očkován proti vzteklině.

6. Zjistěte si podmínky cílové destinace

Pro cestování po EU budete potřebovat, aby váš pes měl mikročip nebo tetování a musí být očkován proti vzteklině (alespoň 21 dní po očkování). Zároveň pro něj musíte mít i cestovní doklad – Evropský cestovní pas, který je vydáván autorizovaným veterinářem. Cestovat můžete s maximálně 5 zvířaty, s větším počtem můžete cestovat pouze za účelem soutěže či sportovní akce a zvířata musí být starší 6 měsíců. Pro konkrétní podmínky cestování se psem do vaší cílové destinace je dobré se podívat na informace Státní veterinární správy. Do některých zemí je například nad tento rámec nutné ještě odčervení.

7. I pes může trpět cestovní nemocí

Cestovní nemoc se projevuje většinou celkovou únavou a vyčerpáním. Pes může být neklidný, více slintá nebo dokonce během cesty zvrací. Pokud máte zkušenosti, že pes i kratší vzdálenosti nezvládá nejlépe, poraďte se s lékařem ohledně léků na nevolnost nebo zjistěte možnosti homeopatik.

8. Myslete i na samotnou dovolenou

Pokud jste dobrodružné povahy můžete samozřejmě vyrazit i s pejskem “na blind”, ale možná vás to bude stát více energie při hledání ubytování (pokud zrovna nejedete pod stan) anebo si budete muset připlatit za dražší variantu ubytování. Určitě je tak lepší hledat dopředu přímo ubytování, kde vítají čtyřnohé kamarády. Pokud si nejste jistí sortimentem v místních obchodech, tak vezměte pejskovi stravu, na kterou je zvyklý už z domova – například kvalitní stravu pro psy Martypet a levnější masové konzervy Louie. Vyhnete se tím i případným zažívacím problémům při testování nových značek. A navíc rýže obsažená v našich konzervách uklidňuje žaludek a zažívání.

Dbejte na dostatek vody, ve vedrech až 50 ml na kg/den.

9. Dbejte na psí pohodlí ve vedrech

Většina pláží má přímo označeno, pokud je vstup s pejskem zakázán, ale stále častěji jsou v oblíbených destinacích některé pláže přímo “psí”. V teplém prostředí je nutné zajistit psovi stín – pokud je pláž nebo voda u stromoví, tak si pejsek sám stín najde, ale pokud ne, je vhodné mít plážový stan nebo slunečník. Určitě se hodí také deka, aby neležel na rozpáleném písku. Dbejte na dostatek vody, ve vedrech až 50 ml na kg/den.

10. Pojistěte i psa

Při zřizování cestovního pojištění pro sebe zahrňte i svého pejska. Může se stát, že vašeho mazlíčka během cesty zdravotní potíže neminou a veterinární ošetření v zahraničí se prodraží. Případně je dobré myslet i na připojištění útulku, který by pes musel využít v případě vaší hospitalizace nebo na škodu na majetku třetí osoby, kterou může pes způsobit. Pro všechny případy se hodí i základní lékárnička pro psa. Více o pojištění pro psy najdete zde.

A hlavně! Společně si to užijte ❤️

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli