11 lidských pamlsků vysoce nebezpečných pro psy – znáte je všechny?

Možná bude kňučet, možná bude prosit, ale vy musíte zůstat neoblomní. Některými lidskými pamlsky můžete totiž psa i nevědomky zabít. Podívejme se tedy na to, co pes nesmí jíst.

Bude kňučet, ale nenechte se obměkčit!

1. Pórek, cibule a česnek

Proč? Všechny cibuloviny obsahují látky podporující rozpad červených krvinek. Po požití větší dávky cibulovin se v řádu dnů mohou rozvinout příznaky chudokrevnosti, jako ztráta energie až letargie, slabost, případně i zbělení dásní a sliznic. Jako nebezpečná se uvádí dávka 0,5 % hmotnosti zvířete.

Nejhorší scénář: Může se rozvinout hemolytická anémie vyžadující hospitalizaci.

2. Hroznové víno a rozinky

Proč? Tyto potraviny vedou u některých psů selhání ledvin.

Nejhorší scénář: I pár rozinek obsažených například ve fit müsli tyčince může psům způsobit vážné problémy vyžadující i několikadenní hospitalizaci. Bez odborné pomoci mohou být následky fatální.

3. Čokoláda

Proč? Obsahuje kofein a teobromin (tento najdete i v čokoládě bílé), které zapříčiňují poruchy srdečního rytmu. Navíc čokoláda vyvolává u psů zvracení, které může být i samo o sobě nebezpečné.

Nejhorší scénář: Je dokumentován případ úmrtí mopse v důsledku pozření tabulky čokolády. Vdechnutím části vyzvracené stravy se u něj rozvinula aspirační pneumonie (akutní zápal plic), na který následně zemřel.

4. Káva

Proč? Obsah kofeinu je ještě větší než u čokolády.

Nejhorší scénář: Tak jako u lidí zvedá kofein tlak a zvyšuje aktivitu. Vzhledem k malé váze psa se můžou objevit srdeční problémy i při menších dávkách.

 5. Žvýkačky a sladkosti bez cukru

Proč? Xylitol používaný jako sladidlo vyvolává v těle psa nadměrnou produkci inzulínu a s tím spojené vážné jaterní problémy.

Nejhorší scénář: Xylitol je pro psy smrtelnější než čokoláda. Vyvolává zvracení, letargii a kóma.

6. Špekáčky a jiná tučná jídla

Špekáčky a klobásky pejskům NE!

Proč? Špekáčky, slanina a jiné uzeniny nejsou pro psy vhodné zejména kvůli vysokému podílu tuku, soli a koření dráždícího žaludek.

Nejhorší scénář: Tuky obsažené v potravě ve velkém množství mohou vést u psů stejně jako u člověka k akutní pankreatitidě (zánět slinivky břišní). Kritická dávka je ovšem u zvířete daleko menší. Proto pokud váš miláček loudí u ohně kus špekáčku, raději odolejte.

7. Brambůrky a slané krekry

Proč? Sůl je pro psy také toxická.

Nejhorší scénář: Po konzumaci většího množství soli mají psi potřebu stále pít a často močit, což může vést až k otravě sodíkovými ionty. Jejich nadbytek ovlivňuje srdeční činnost a psovi hrozí smrt.

Podávání alkoholu zvířatům je navíc v České republice trestným činem § 203 - Týrání zvířat!

 8. Alkohol

Alkohol pejskům nikdy nedávejte!

Proč? Psi jsou podobně jako děti více citliví na alkohol. I velmi malá dávka způsobuje letargii, slabost, ztrátu rovnováhy (ataxie), třes nebo zvracení.

Nejhorší scénář: Stejně jako u lidí hrozí i u psů po požití hraniční dávky alkoholu otrava krve. Podávání alkoholu zvířatům je navíc v České republice trestným činem § 203 - Týrání zvířat!

9. Makadamové ořechy

Proč? Jednak jsou velice tučné, což dráždí psí žaludek a jednak jsou pro psy vysoce toxické.

Nejhorší scénář: Už čtyři ořechy na kilogram psí váhy mohou způsobit otravu a vést k dočasné neschopnosti chodit. Dalšími příznaky jsou slabost, třes, zvýšená teplota, zrychlený tep a zvracení, které často vyžadují hospitalizaci.

10. Avokádo

Proč? Obsahují persin poškozující srdeční svalovinu. Je také tučné, což zatěžuje psí žaludek, nehledě na to, že při pozření celého plodu může dojít k blokádě trávícího traktu peckou.

Nejhorší scénář: Otrava persinem se projevuje zvracením, průjmem, dýchacími obtížemi a zvětšením břicha. Nadměrné hromadění tekutiny v hrudníku, břiše a osrdečníku může být i fatální.

11. Ovoce obsahující pecky, peckoviny

Peckoviny jsou pro psy jedovaté!

Proč? Všechny pecky představují v trávícím traktu překážku.

Nejhorší scénář: Hrozbou je i jedovatý kyanid, který se z poškozené pecky může dostat do krve, což může mít za následek únavu, dušnost, poruchy srdečního rytmu i smrt. Blokáda střev zaseknutou peckou vyžaduje chirurgický zákrok.

Psí život ale nemusí být pes. Obzvláště při výcviku je dobré odměnit psa nějakým pamlskem. Na trhu je jich dostupná celá řada – od sušeného masa, přes speciální piškoty až po psí čokoládu. Pokud používáte jako odměnu granule, vždy by to měl být jiný druh než ten, kterým běžně krmíte.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli