B.A.R.F. — syrová strava. Lék nebo jen trendy bublina?

BARFování není žádná novinka, a i u nás je tento způsob krmení oblíbený už řadu let. B.A.R.F. je zkratkou z anglického „Bones And Raw Food“ - kosti a syrová strava, nebo také „Biologically Appropriate Raw Food“ – biologicky vhodná syrová strava. Tuto dietu tvoří 70 % syrové svaloviny, 10 % kostí, 10 % ovoce a zelenina, 5 % játra a zbytek jiné vnitřnosti, vejce a případné potravinové doplňky, jako např. rybí tuk. Oslovuje chovatele, kteří obětují mnohé, aby jejich miláčci dostali to nejlepší, jiní se však pro tento způsob krmení rozhodnou až při zdravotních problémech, jako jsou rakovina, problémy se štítnou žlázou (hypotyreóza), epilepsie, nechutenství a jiné. Pojďme se společně podívat na výhody, ale i možná úskalí této stravy. Že už jste B.A.R.F. zkoušeli a víte své? Jak my vám rozumíme! Přejděte tedy rovnou na tento článek, kde z vlastní zkušenosti radíme, jak vytěžit z barfování maximum výhod bez toho, abychom mu obětovali všechen volný čas.

Výhody BARFu

  • Zubní kámen a pach z tlamy mizí – žvýkání šlach a kostí pečuje o chrup psů a koček.
  • Eliminuje alergie – víte, čím krmíte. Strava neobsahuje žádné chemické konzervanty a příměsi, je tedy vhodná pro eliminační dietu. Více o alergiích se dočtete v našem článku zde.
  • Zlepšuje zažívací problémy a bojuje proti parazitům – strava je rychle strávena, paraziti tak nemají čas se ve střevech zabydlet.
  • Menší objem exkrementů
  • Podporuje aktivní život – nevařené kosti jsou cenným zdrojem vápníku. Syrové maso je bohaté na fosfor a lehce stravitelné bílkoviny utvářející svalovou hmotu, které jsou důležité zejména pro štěňata, která rostou a pro psy seniory, kteří ztrácejí schopnost jejich využití.
  • Prodlužuje délku života – některé zdroje uvádí prodloužení života až o čtvrtinu.

Je otázkou, zda je cena BARFování nízká či vysoká. Bude samozřejmě vždycky vyšší než nejlevnější granule, jedná se však o krmivo nejvyšší kvality a jako takové vychází v porovnání se super prémiovými produkty výhodněji. Konečné náklady však závisí jak na velikosti psa či kočky, tak i na dostupnosti různých masových ořezů a kostí ve vašem okolí. Při krmení hrubomletým masem a sezónní zeleninou začíná cena potravy pro psa o váze 30 kg už na 200,- Kč za týden.

Nevýhody

  • Nebezpečí zavlečení nebezpečných bakterií a parazitů obsažených v syrovém mase – případná salmonela, nebo E. coli by byla zničena vařením. Přestože jsou některé tyto infekce pro zvíře často bezpříznakové, mohou se stát přenašečem těchto nemocí na člověka. Nebezpečí zavlečení bakterií
  • Časová náročnost domácí přípravy – tuto lze zkrátit nákupem komerčně dostupných produktů. Zvyšuje se tím však cena krmné dávky. I při použití zmrazeného masa je příprava zdlouhavá. Správné rozmražení krmiva při teplotě do 5 °C vyžaduje minimálně 24 h. I příprava vhodné vlákniny chce svůj čas. Pokud jej nemáte, můžete sáhnout po konzervách se zeleninovými či ovocnými příkrmy v nejvyšší kvalitě připravené přímo pro tento typ krmení.
  • Zdravotní problémy při nedodržení správného poměru složek potravy – např. větší množství jater může způsobit předávkování vitamínem A, jehož symptomy jsou poruchy kostí, vnitřní krvácení, zpomalený růst, ztráta hmotnosti, zhrubnutí kůže a snížená funkce ledvin a jater. Příliš syrových vajec zase komplikuje střebávání biotinu neboli vitamínu H, který je potřebný pro zdravou srst a pokožku.
  • Riziko propíchnutí střevní stěny úlomkem kosti – zvířata si musí na kosti ve stravě zvykat. Je proto na místě začínat s podrcenými, či měkkými kuřecími kostmi. Pozor na morkové kosti, které se často zaseknou ve spodní čelisti.

B.A.R.F. je rozhodně vhodný pro všechny psy i kočky, ne však už pro všechny majitele.

B.A.R.F. je rozhodně vhodný pro všechny psy i kočky, ne však už pro všechny majitele. Vždy je dobré mít jasno, co si od přechodu na B.A.R.F. slibujete a tento způsob výživy si pečlivě nastudovat. Popřemýšlejte také, jestli jste ochotní strávit více času při přípravě krmení a jestli máte dost místa v mrazáku na uskladnění masa.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli