Canisterapie – když psi léčí

LDN – léčebna dlouhodobě nemocných, kde netečné obličeje zírají směrem k věčně hrajícímu televizoru. Když se však ve dveřích objeví Renatka se svými speciálně cvičenými psy, po tvářích se rozletí vzácný úsměv. Paní Tichá už si sedá, volá Nema jménem a už se s ním zdraví. Nemo se nechá drbat za ušima. Ulima reaguje na nenápadné mávnutí paní Novotné, která už si sednout nemůže. Šouravými pohyby už ale dělá Běle místo na kraji postele. Renatka Ulimu na postel vysadí, ta si hned lehá a čumákem se lísá ke tváři plné vrásek. Paní Novotná, která s lidmi už jen sotva promluví, se směje: „Ale běž, ty drndo.“

Canisterapie léčí

Canisterapie je jednou z nejúčinnějších zooterapií pro člověka. Snad je to tím, že je pes ideálním lidským společníkem už od paleolitu, jak svědčí četné archeologické nálezy. Psi pomáhají nejen v nemocnicích, ale i ve stacionářích při práci s handicapovanými, či malými dětmi. Canisterapeutičtí psi musí projít speciálním výcvikem, složit zkoušky a opakovat je každé dva roky. Nejde říct, které plemeno je pro tuto práci nejvhodnější, u psa jde spíše o jeho vrozenou přátelskou a klidnou povahu, vstřícnost vůči lidem, ovladatelnost a přizpůsobivost.

Co vlastně takový pes dělá?

 • Motivuje k pohybu
 • Pomáhá rozvíjet jemnou motoriku – naučit se podat pamlsek či zapnout obojek a postroj není jednoduché pro každého. Česání psa trénuje úchop předmětů.
 • Dokáže rozhýbat hrubou motoriku – aportování a jiné hraní a mazlení se čtyřnohým miláčkem dělá divy. Najednou je důvod, proč se hýbat. Procházky v terénu, nebo i náročnější cviky zejména pro děti, jako třeba podlézání psa, procvičují rovnováhu.
 • Pomáhá v boji proti proleženinám – pes spolu s polštáři podpírá klienta, navíc jeho asi o dva stupně vyšší teplota působí blahodárně na ztuhlé svaly.
 • Zmírňuje svalové křeče i třes – člověk v těsném kontaktu s teplým, klidným psím tělem automaticky synchronizuje svůj dech s tímto čtyřnohým tvorem, svalový tonus povoluje a nastává zklidnění.
 • Učí mluvit i číst – zadávání povelů pomáhá překonávat strach ze špatně vysloveného a nutí k tréninku. Velice efektivní je i u tzv. elektivního mutismu (výběrová nemluvnost), kdy má např. dítě problém mluvit s dospělými. Už i přítomnost psa, který naslouchá bez přerušení a nesměje se chybám, pomáhá dyslektikům s nácvikem čtení.
 • Aktivity se psem cvičí mozek a koncentraci – vhodné hry s canisterapeutickým psem vedené psovodem rozvíjí paměť klientů i jejich schopnost učit se novým věcem.
 • Pomáhá epileptikům – zklidňuje, dodává pocit bezpečí. Někteří psi dokáží vycítit záchvat a varovat klienta.
 • Snižuje krevní tlak, tlumí bolest, zlepšuje spánek – za vším stojí hormon oxytocin. Dotýkám-li se psa a je-li mi to příjemné, vyplaví se tento hormon, díky němuž se v těle odehrává řada blahodárných změn.
 • Přítomnost psa pomáhá při nácviku sociálních dovedností – pes trénuje naše schopnosti vcítit se do druhého, navázat a udržovat přátelský vztah.
 • Psychicky podporuje – radost ze života je nakažlivá.

Canisterapie léčí

Maso by mělo tvořit 90 % psího jídelníčku.

Nutno dodat, že pes tu není nástrojem, ale prostředníkem. Psa tato práce musí bavit, ne vyčerpávat. Samozřejmostí je dostatečná relaxace psů a dodržování striktních zásad zdravé stravy. Canisterapeutičtí psi se musí cítit dobře a vyrovnaně, aby tyto emoce mohli předávat dál. Proto potřebují vyvážené psí krmivo. Maso by mělo tvořit 90 % jejich denního jídelníčku. Kromě vaření stravy doma proto psovodi upřednostňují kvalitní psí konzervy ze 100% masa, tedy bez mouky, sóji a jiných aditiv. Nejen pro ně jsme vyvinuli prémiovou edici Marty Signature obsahující opravdu celé kusy masa tak, aby se psi mohli plně soustředit na pomoc nám lidem.

Krmíme vás s vděčností. Dobrá práce, děkujeme ❤️.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli