Chcete začít běhat se psem? Čtěte náš návod jak na to!

Běhání se psem je skvělým společným koníčkem pro vás a vašeho psa, ať už se chcete jen trochu protáhnout po práci nebo se chystáte naplno ponořit do tajů canicrossu, tedy závodního běhání se psem. Při běhu využíváte tah psa, a ten vám může pomoci zrychlit běžecké tempo o několik km/hod. Závodní běžci běhají na kratších trasách až 20 km/hod. Jako pomyslnou třešničku na dortu můžete brát i fakt, že si tím váš čtyřnohý miláček vytvoří pořádný hlad, který pak může zahnat opravdu kvalitní masovou konzervou.

Svůj původ má tento sport v psím spřežení známém ze zimních krajin a původně sloužil právě závodníkům se psím spřežením jako letní příprava. První mistrovství světa však proběhlo až v roce 2002.

Chcete se také pustit do tohoto sympatického sportu? Mrkneme se na pár základních bodů, které vám mohou pomoci.

Kdy začít běhat se psem?

Cvik dělá mistra, a tak můžete začít běhat i s mladým psem, jen pozor na štěňata. Nedoporučuje se začínat dříve než v 7. měsíci věku štěněte, a i tehdy zahájit jen postupný trénink s volným během. Navazování do speciálního postroje je lepší nechat až od 1 roku, protože kostra nemusí být do té doby plně vyvinutá, a pes by tudíž neměl tahat břemena. Ale i s menším psem můžete pozorovat ostatní při této aktivitě, chodit se koukat na závody a postupně psa učit potřebným povelům.

Začít můžete samozřejmě v jakémkoliv věku psa, některá plemena jsou aktivnější, a tudíž vhodnější pro tento typ sportu, ale neexistuje vyloženě nevhodná rasa. Snad s výjimkou velmi malých psů s krátkýma nohama a psů s krátkým čumákem, kterým se špatně dýchá.

Před zahájením tréninku se poraďte s veterinářem, který přece jen zná vašeho psa nejlépe a je schopen poradit vám ohledně jeho zdravotního stavu.

Jak začít běhat se psem?

Běhat začínejte postupně a nenásilně, mělo by jít o zábavnou aktivitu pro vás oba a společný koníček. Na začátku můžeme běhat se psem na volno - za předpokladu, že přiběhne na zavolání a postupně můžeme na vodítko navázat klacek, aby se učil, že má “závaží”, které táhne.

Vhodnější je začít na rovnějším terénu a rozhodně to nepřehánět s délkou. Postupně můžeme přidávat délku tratě i váhu závaží, než psa přivážeme k sobě. Určitě je potřeba, aby pes ovládal základní pokyny: “běž” a “stůj” a postupně se naučil i zatáčet na povel.

Psa odměňujte a vezměte s sebou pamlsky, abyste ho pozitivně motivovali. A hlavně chvalte i za drobné úspěchy.

Pro psa může být trochu matoucí, že při běhu musí táhnout, kdežto při běžné procházce nesmí tahat vodítkem - i proto je dobré rozlišovat tyto dvě aktivity jiným oblečením, vybavením a případně i jinými pamlsky.

Jak se vybavit na běhání se psem?

Ideální je mít speciální vodítko s amortizérem (část vodítka je tvořena pružnou gumou, která tlumí prudké pohyby psa), a dále pak speciální sedák pro běžce a běžecký postroj pro psa.

Pejsek v běžeckém postroji

S výběrem postroje si dejte záležet, aby psa nikde netlačil nebo netáhl, což by mohlo ovlivnit jeho radost z pohybu. Ideální je, když má za krkem tvar slzy, a ne kulatý, aby pes netáhl krkem, ale oblastí před ramenním pletencem. Postroj musí v těchto místech sedět přesně, aby se neposouval.

Končit by měl postroj u kořene ocasu (ne dále, aby netlačil na pánev). Dělají se i postroje kratší, ale ty nejsou tolik uzpůsobeny na delší tah a trénink, a jsou vhodnější spíše na každodenní procházky. Většina postrojů je posuvná, takže nastavíte jednotlivé přezky podle velikosti psa.

A co běžec?

Běžci stačí kvalitní boty, vhodný oděv a (jak bylo popsáno výše) sedák, díky kterému se rozloží tah psa. Zároveň není od věci se poradit s profesionály o vhodné technice běhu - při běhání se psem je důležité běhat lehce přes špičky, protože během přes paty bychom brzdili naši rychlost i rychlost psa.

Jak vypadá trénink?

Tak jako se nám neběhá dobře s plným žaludkem, tak ani pes to neocení, proto nedávejte psovi před tréninkem jídlo. Naopak zavodnění je velmi podstatné - takže dejte psovi hodinu před tréninkem vydatně napít.

Podobně jako u lidského tréninku by měla samotnému běhu předcházet procházka (případně se smočením ve vodě), následovaná krátkým rozehřátím a až poté oblečení postroje a zahájení tréninku. Také po akci si dejte na čas, a kromě vydatné odměny v podobě pamlsku nechte psa ještě projít, aby se snížila jeho tepová frekvence.

Jak pokračovat?

Postupně můžete prodlužovat uběhnutou vzdálenost. Pes se také musí naučit povely “doprava” a “doleva”. Poté můžete začít s náročnějším terénem a naučit psa běh z kopce, kdy je potřeba hlavně jeho poslušnosti, aby běžel pomalu a blízko u vás. A až budete mít pocit, že vám dochází motivace, tak se přihlaste do některého z organizovaných závodů.

Párové běhání se psem

Neváhejte a zkuste běh s parťákem, protože dva psi se více popohání navzájem a učí se od sebe.

Co dělat, když pes při běhu neposlouchá?

Je potřeba být důsledný a jasně vymezit “ne” na očichávání či skákání během tréninku. Na druhou stranu může být pes ze začátku roztěkaný nebo mít strach, takže mějte trpělivost, a hlavně hodně chvalte, odměňujte a nic nelámejte přes koleno.

Na co si dát při běhání se psem pozor?

Není vhodné běhat, když je příliš velké teplo, běh v těchto dnech buď úplně vynechejte nebo přesuňte na brzy ráno či později večer, ať neriskujete přehřátí psa nebo své vlastní. O zavodnění předem jsme mluvili, ale pokud je tepleji, je vhodné s sebou nosit i cestovní láhev s vodou na karabinu.

Pro běh si vybírejte rozmanité přírodní terény, lesní a polní cesty a neběhejte po asfaltu, který je nevhodný pro citlivé psí tlapky.

Jak na stravu — čím pejska před a po běhu krmit?

Během standardního pravidelného tréninku není třeba upravovat jídelní zvyklosti a pokud krmíte psa dvakrát denně, tak můžete pokračovat. To platí pro odpolední tréninky. Pokud chcete trénovat dopoledne, tak dejte ranní porci až po tréninku, nebo vynechejte a zvyšte tu odpolední/večerní. Pes by měl dostávat plnohodnotnou stravu plnou bílkovin bez aditiv a konzervantů — například z řady Martypet Signature.

Samozřejmě během několikadenních běhů a při závodech je režim vhodné konzultovat s veterinářem.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli