Jak doma přivítat druhého pejska?

Rozhodnutí o pořízení druhého psa do vaší rodinné smečky by mělo předcházet plánování a dostatečné zvážení, zda to bude pro vás a pro vaše pejsky to pravé. Je to důležitý krok, který s sebou nese mnohem více zodpovědnosti, ale také radosti. Aby příchod vašeho druhého mazlíčka byl co nejklidnější, je potřeba si uvědomit několik věcí. V dnešním článku si je všechny popíšeme.

Nový člen bude zrcadlit chování toho současného

Je váš “jedináček” připravený?

Při příchodu nového člena rodiny musíte mít na paměti i to, jestli je na něj mimo vás i váš první pes připravený. Promyslete, jestli nemá problémy s chováním. Myslíme například to, zda trpí úzkostí z odloučení, nesnese přítomnost jiných psů nebo lidí, není společenský, anebo třeba nespolupracuje při výcviku. Nový člen totiž bude zrcadlit chování toho současného, jak dobré, tak i to špatné. Pokud je však váš pes přátelský, dostatečně socializovaný a rád je v přítomnosti jiných psů, jste na dobré cestě. Pokud tomu však není, nezoufejte, vše se dá napravit. Budete však muset před pořízením nového psa zapracovat na “mezipsích” vztazích. Nebojte se požádat o pomoc odborníka, který vám poradí, jak na to, a pozná, zda váš parťák bude schopen přijmout nového “sourozence”.

Mnoho odborníků doporučuje počkat alespoň 1 rok, než si vezmete domů dalšího psa. Psovi může trvat někdy i déle jak 6 měsíců, než se přizpůsobí novému prostředí a následných 6 měsíců dochází ke hlubšímu spojení s páníčkem, naučení se příkazů a pravidel domu. Ovšem integrace dalšího psa dříve, než za rok, je samozřejmě možná, ale náročnější.

Výběr toho správného parťáka

Nejde dostatečně odhadnout, jak spolu budou pejsci vycházet, ale důslednějším výběrem můžete eliminovat spoustu možných problémů. Body k promyšlení jsou věk, rasa, pohlaví, velikost a povaha vašeho hafana.

  • Je-li váš pes starší, a nejraději si hoví na gauči, přivedením energického plemene nebo mladého štěněte by mohlo být pro vašeho současného psa otravné. Místo toho najděte psa, jehož temperament a životní energie je nejvíce podobná vašemu prvnímu psu.
  • Je-li váš současný pes dominantní, vyberte k němu raději spíše submisivního parťáka. Dva dominantní psi v domě můžou zavánět velkou “zábavou”.
  • Má váš současný pes strach nebo nízké sebevědomí? Když přivedete domů asertivnějšího a sebevědomějšího psa, může tomu současnému pomoci k získání větší jistoty.
  • I to, zda váš pes preferuje hraní si s fenkou nebo se psem, je dobré odpozorovat, a pokud tuto preferenci poznáte, zvažte přijetí tohoto pohlaví. Ve většině případů je snazší pro psa žít s fenkou. Ovšem s vaším správným vedením mohou fenky koexistovat s jinými fenkami a psi s dalšími psy.
  • I na velikosti záleží. Pokud máte velkého psa, čivava nemusí být tou správnou volbou. Během hry by totiž hodně velký pes mohl ublížit tomu drobnému. Ale i zde platí, že při správném vedení jde skoro vše. Takže pokud máte extra velkého psa a přivedete si domů malé plemeno, je důležité řízení hry z vaší strany.

Dva psi dělají neplechu v jedné domácnosti

Jestli se vám podaří ve vašem prvním hafanovi vyvolat pocit, že se k vám váš druhý pes přidal náhodou, je to nejlepší řešení

Seznámení dvou psů v jedné domácnosti

Nejlepší je, když pejsky seznámíte na neutrálním území. Ideálně někde v parku nebo na venkovním hřišti, kde budete mít přehled a nebudou tam jiní psi. Jestli se vám podaří ve vašem prvním hafanovi vyvolat pocit, že se k vám váš druhý pes přidal náhodou, je to nejlepší řešení.

Tipy na závěr

Na závěr pro vás máme pár tipů na to, abyste v přechodném období přijímání nového člena byli úspěšní. Pamatujte, že čím více opatření zajistíte, tím bude integrace úspěšnější.

  • Vyhýbejte se tzv. volnému krmení. Krmte 2x denně a nejprve odděleně, např. v jiných místnostech, nebo různých rozích pokoje.
  • Pro dva menší nebo střední pejsky můžete výhodně koupit některou z našich velkých 1200g konzerv a rozdělit jim ji napůl. Zkuste třeba Kuřecí, Hovězí nebo Lososí konzervu essential. Oba budou jíst to stejné, zdravé jídlo.
  • Ujistěte se, že máte pro oba dva psy dostatek hraček a pelechů. Během prvních pár týdnů sledujte jejich vzájemnou hru.
  • Vnímejte řeč těla vašich pejsků při vzájemných hrách, včetně jemných narážek jako jsou třeba uši vzadu, zvednutý ocas, ztuhlý postoj těla nebo zírání na druhého psa. Pokud toto zpozorujete, napomeňte psa a řekněte mu, aby si šel lehnout a počkal, až se psychicky uvolní. Pokud druhý pes udělal něco, co opravňovalo toho prvního k takovému chování, opět na to reagujte.
  • Každému psovi věnujte individuální pozornost, stejně jako dětem. Je naprosto pochopitelné, že propadnete kouzlu nového přírůstku, obzvlášť pokud je to štěně. Nezapomeňte ale na hafana, kterého jste měli doma dřív. Vymezte si čas, po který se budete věnovat pouze jemu, abyste mu nezavdali důvod k žárlení.

Až si na sebe všichni zvyknete, můžete mít pocit, že máte vyhráno. To je z jedné části určitě pravda, ale i tak doporučujeme, abyste nepřestávali pracovat na vzájemných vztazích. Mít dva psy je sice mnohem více práce, ale o to více radosti vám přinesou. ❤️

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli