Koronavirus: Kočku do karantény? Desinfikovat psa?

Nic z toho není podle současných výzkumů nutné. Psi i kočky trpí různými druhy koronavirů zcela běžně a překonávají je většinou bez větších obtíží. Přílišná hygiena jakýmikoliv prostředky kromě čisté vody naopak mazlíčkům neprospívá. U koronaviru Covid-19 nebyl zjištěn žádný přenos koronaviru z domácích mazlíčků na člověka a u těch, kteří se virem Covid-19 nakazili od svých pánů, neměla choroba závažnější průběh.

Výzkum epidemie SARS uvádí, že osoby s domácím mazlíčkem byly podstatně méně nakaženy. Spekuluje se o tom, zda může jít o imunizaci díky častému kontaktu s podobnými zvířecími koronaviry.

Přesto je v této době dobré zavést několik preventivních opatření:Krmte masem!

  1. První opatření se týká nás lidí. Dbejte na zvýšenou hygienu rukou nejen po manipulaci se svým mazlíčkem a nenechte si jimi v této době olizovat tvář. Chráníte tak především své miláčky. Při venčení svého psa buďte samotáři. Nevyhledávejte společnost jiných lidí a při náhodném setkání noste roušku a udržujte odstup alespoň 2m.
  2. Připravte se na možnost, že budete nemocní a předzásobte se krmivem. Větší balení jsou výhodnější a Marty masové konzervy mají díky speciální technologii výroby dlouhou expirační dobu bez nutnosti přidávání konzervantů. S dodávaným plastovým víčkem se otevřená konzerva snadno uchovává v lednici. Že máte zásobu granulí? Pouze granule nejsou pro vaše mazlíčky dostačující. Granule obsahují větší množství obilovin, které zvířata nedokáží efektivně trávit. Také jde o suché krmivo, a proto by měla zvířata znásobit pití vody. Zvláště kočičí ledviny na toto však nejsou stavěné. Kočky jsou zvyklé přijímat většinu tekutin právě z potravy. Proto je dobré krmit mazlíčky převážně masem či masovou konzervou a granule ponechat jenom jako doplněk.
  3. Popřemýšlejte, zda je ve vašem okolí někdo, kdo by se v případě vašeho onemocnění mohl o vašeho mazlíčka postarat, případně vzít vašeho psa na procházku.
  4. Nastavte si pravidelný denní režim. Pokud jste zůstali se svým mazlíčkem doma odloučeni od okolního světa, nevěšte hlavu a vytěžte z této situace co nejvíce. Hrajte si s ním, psa vezměte na procházku, naučte ho novým dovednostem, mluvte s ním. Podle A. Katchera snižuje promlouvání ke psům a hra s nimi krevní tlak, zatímco rozhovor s lidmi jej zvyšuje 🙂.
Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli