Jak se rodí štěňata? Reportáž z vrhu osmi štěňat zlatého retrívra

Chceme s vámi sdílet radostný příběh šestileté fenky zlatého retrívra Ulimy. Zázrak zrození šesti pejsků a dvou fenek trval přes pět hodin. Jak vlastně samotný vrh probíhá a co se děje před ním i po něm?

Od úspěšného krytí k vrhu uběhne zhruba 9 týdnů. Asi týden před porodem dochází k poklesu břicha. Přestože je pelíšek v kuchyni připravený, fenka začíná hrabat hnízdo.

Fenka zlatého retrívra hrabe hnízdo pro vrh štěňat

Samotné spuštění porodu provází ztížený dech (funění), někdy zvracení a samozřejmě odtok plodové vody. Maminka Ulima situaci bravurně zvládá sama a za chvíli je první štěňátko na světě. Přidržením štěňátka u matky jí můžeme pomoci, aby mohla pohodlně překousat pupeční šňůru. Každé štěně se rodí se svou placentou, která je bohatá na minerály, vitamíny a železo, Ulima však může sníst jenom dvě, protože mají silný projímavý účinek. Ve volné přírodě by ale musela sníst všechny, aby vůně vnitřností nepřilákala predátory.

Tabulka vrhu štěňat

Čerstvě narozené štěňátko zlatého retrívra

POZOR: Čerstvě narozené štěně nemá vyvinutou termoregulaci, proto je nutné zahřát podložku pelíšku alespoň na 28 °C. Můžete použít elektricky vyhřívanou podušku. Ideálně v kombinaci s izotermickou fólií.

Štěňátko retrívra na vyhřívané podložce

Štěňátka se rodí slepá a zcela bezbranná, neumí stát, a dokonce ani sami vylučovat moč. Ulima jim musí masírovat bříško a odcházející moč štěňat sama pije, čímž udržuje pelíšek v suchu a čistotě.

Čerstvě narozené štěňátko zlatého retrívra

Tak jako jiná miminka, v prvních dnech malá štěňátka hodně spí, postupně se jim však otevírají očka a na vratkých třesoucích se pacinkách se snaží o první nemotorné krůčky.

Spící štěně zlatého retrívra

A to je teprve začátek našeho velkého štěněcího dobrodružství! O všem to běhání kolem štěňat – vážení, stříhání drápků, jedení z misky i první návštěvě u zvěrolékaře se dočtete v tomto článku. Sledujte s námi, jak se Ulimě a jejím štěňátkům povede dál.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli