Alergie u psů a koček? Víme, jak se jí zbavit

Pokud jste u svého psa či kočky zaznamenali některé z nejčastějších symptomů alergií popsaných v minulém článku, vezměte je k veterináři, který vyloučí jiné původce obtíží a naplánuje s vámi další postup léčby. Může také provést:

  • Kožní atopický test – na vyholeném kousku kůže se už asi po pěti minutách vyhodnotí imunitní reakce na testované alergeny.
  • Sérologický krevní test – ve vzorku krve se změří množství protilátek IgE a IgG, způsobujících alergickou odpověď.

Ve veterinárních laboratořích lze na základě výsledků těchto testů nechat namíchat vhodný desenzibilizační roztok, který postupně přivyká tělo na dané alergeny. Aplikuje se subkutánně po dobu minimálně 4-5 měsíců. Tento kauzální postup má však mnohá úskalí, ke kterým patří finanční náročnost přípravy vakcíny a účinnost, která se pohybuje kolem 50–70 %.

Proto i veterináři dávají přednost poněkud zdlouhavé, ale účinné symptomatické terapii. Tato je založena na omezení styku s daným alergenem a potlačování akutních příznaků pro zvíře vhodnými antihistaminiky, doplněné zejména v počátečním nárazu alergie o kortikosteroidy. Účinnost antihistaminik lze zvýšit až o 30 % dostatečným příjmem nenasycených mastných kyselin ve stravě či potravinových doplňcích. Ulevit pomohou i koupele s použitím speciálních šampónů zmírňujících svědění prováděné obden.

Obrňte se tedy trpělivostí a začněte doma ihned s postupnou eliminací možných alergenů. Podobá se to přímo detektivnímu pátrání, ale nezoufejte, buďte důslední a úspěch se dostaví.

  1. Zbavte se blech
  2. Eliminujte potravinové alergie
  3. Zvládejte sezónní atopické dermatitidy

1. Odblešení

Odblešení

Alergie na bleší kousnutí je celosvětově nejčastější kožní onemocnění. Denně důkladně proto vyčesávejte svého mazlíčka hustým hřebenem a pravidelně aplikujte antiparazitní pipety s co nejdelší účinností.

2. Potravinové alergie

Potravinová alergie

Význam diety v alergologii je značný a někdy pouhá změna krmiva postačí k dlouhodobému potlačení projevů alergie.

Zajímavostí je, že se potravinová alergie objevuje výlučně na stravu, jež je krmena delší čas a může se projevit v jakémkoliv věku. Nastávají zpravidla kožní problémy nebo zvracení či průjem.

Nejčastější jsou alergie na kuře, mléčné výrobky, hovězí, vejce, sóju, kukuřici, či obilí, nebo na aditiva v krmných směsích.

Význam diety v alergologii je značný a někdy pouhá změna krmiva postačí k dlouhodobému potlačení projevů alergie. Zaveďte si deník a zapisujte do něj chronologicky jídelníček a stav alergie (zlepšení, zhoršení, beze změn). Pokud je to možné, foťte si projevy alergie každý den pro objektivnější porovnání stavu.

Spolupráce všech členů rodiny je esenciálním předpokladem úspěchu. Váš mazlíček nesmí dostat ani kousek ničeho jiného, než právě má. Na začátku zaveďte na 6–8 týdnů (1 cyklus) pouze jednosložkovou dietu potraviny, která nepatří mezi obvyklé součásti krmné dávky (např. kachní maso). Ideálním pomocníkem je hypoalergenní krmivo pro psy MARTY Monoprotein, které neobsahuje žádná aditiva ani stopy jiných přísad, než je uvedeno v názvu. Vyhodnoťte projevy a pokud došlo k jejich zmírnění, přidejte následující cyklus další složku potravy. Toto opakujte, dokud neodhalíte původce problémů. Do zklidnění projevů alergie tento alergen z potravy zcela vyřaďte. Poté jej začněte postupně zařazovat přimícháním malého množství jednou za měsíc do stravy. Reakce organismu by měla slábnout, až ideálně do úplného vymizení problémů.

3. Sezónní atopická dermatitida

Sezónní alergie u psů a koček

Alergie u zvířat je stejně tak jako u člověka civilizační nemocí způsobená životem v téměř sterilním prostředí. Významnou roli však hraje i genetika. Zatímco jarní alergie u psů a koček způsobují pyly (nejvíce bříza), příčinou alergií v chladných obdobích jsou plísně a roztoči domácí, kde tráví zvířata více času. Kočky trpí většinou spíše potravinovými alergiemi, psí plemena s krátkým čumákem jako mops, buldok, boxer, šarpej a buldoček, ale i retrívři, teriéři a setři jsou zase citlivější na pyly. Pokud je to možné, zamezte kontaktu s těmito alergeny a obraťte se na svého veterináře pro předepsání vhodných prostředků pro potlačení příznaků alergie.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli