Jak si užít zimu s vaším psem?

Zima, čas, kdy naši milovaní mazlíčci potřebují o něco větší péči. Je to mnohostranné úsilí, které vyžaduje určitou dávku přemýšlení a přípravy. Abychom vám to alespoň malinko ulehčili, sepsali jsme pro vás několik tipů, které byste měli mít na paměti, až budete se svým chlupáčem objevovat krásy zimní krajiny.

Dvě vážná rizika, kterým se musíte vyhnout

Prevence zimních zdravotních rizik

Než začneme s výčtem našich tipů na pohodovou zimu, zaměřme se na dvě vážná rizika, která mohou vašeho parťáka v zimě postihnout - omrzliny a podchlazení!

Omrzliny nejsou hned zřejmé

Omrzliny

Pokud tělo vašeho hafana prochladne, automaticky začne jeho krev tíhnout z končetin do středu těla. Uši, tlapky nebo ocas psa se mohou ochladit natolik, že se v tkáni vytvoří ledové krystaly a poškodí ji. Omrzliny se často objevují u psů se srstí bez podsady, s dlouhýma a tenkýma ušima a s krátkou srstí (ohaři, dogy,… ). V případě omrzlin jde o ošemetnou věc, protože nejsou hned zřejmé. Sledujte známky bledé nebo šedé kůže, která může také ztvrdnout. Když se omrzlá místa zahřejí, mohou být extrémně bolestivá. Silně omrzlá kůže nakonec zčerná a začne se odlupovat.

Nikdy neohřívejte omrzliny přímo teplou vodou

Rozeznáváme tři stupně omrzlin:

  1. stupeň – kůže je bledá, při ohřívání zčervená.
  2. stupeň – kůže je voskově nažloutlá, vznikají puchýře a hrozí infekce. Je nutná návštěva veterináře.
  3. stupeň – tvrdá, necitlivá kůže, vzniká nekróza, je nutné chirurgické odstranění nevratně poškozené tkáně.

První pomoc při omrzlinách: Ohřívejte kůži psa postupně pod tekoucí vlažnou až teplou vodou (vhodné jsou i teplé obklady). Teplotu vody postupně zvyšujte z vlažné na teplou. Nikdy neohřívejte omrzliny přímo teplou vodou!

Podchlazení psa

Dalším vážným problémem zimního počasí je podchlazení. Dochází k němu v případě, kdy pes tráví příliš mnoho času v chladu, zmokne v nízkých teplotách nebo když jsou psi se špatným zdravím nebo krevním oběhem vystaveni chladu. V lehkých případech se chlupáč třese a jeho uši a tlapky můžou prochladnout. Jak hypotermie postupuje, může pes vykazovat známky deprese, letargie a slabosti. Když se stav zhorší, dochází ke ztuhnutí svalů, srdce a dech se zpomalí. Těžká hypotermie je život ohrožující. S omrzlinami a prochladnutím není radno si zahrávat, proto je důležité naučit se rozpoznat jejich příznaky a včas na ně reagovat.

Jak poznáte, že je vašemu psovi zima? Stojíte u dveří bez kabátu nebo bundy a je vám zima? S velkou pravděpodobností bude zima i vašemu mazlíčkovi. Pokud si všimnete, že váš pes kňučí, třese se nebo vypadá úzkostně, nechce si hrát a zdá se, že hledá místečko, kde by se mohl zahrabat, pak je čas schovat se do tepla.

Vysoce kvalitní potraviny, nejlépe 100% maso, vám pomohou zajistit zdravou srst a dostatečnou energii pro chladné zimní měsíce

Tipy, jak v zimě chránit vašeho psa

Jděte ven, když svítí sluníčko. Pokud je venku opravdu zima, zkuste venčit vašeho hafana v pozdních ranních nebo časných odpoledních hodinách, kdy jsou teploty o něco vyšší. Pobyt na sluníčku s sebou nese i benefit v podobě slušné dávky vitamínu D.

Tmavě zbarvený pes venku v zimě v lese

Choďte raději na kratší a častější procházky.

Nenechávejte vašeho psa spát na studené podlaze. Výběr správné podestýlky je zásadní, aby váš parťák zůstal v teple. Vyberte teplé přikrývky a dejte přednost vyvýšenému lůžku. Umístěte pelíšek vašeho psa na teplé místo, daleko od průvanu, studených dlaždic nebo podlahy bez koberce.

Psi často vyhledávají teplo během chladného zimního počasí tím, že se přitulí příliš blízko ke zdrojům tepla. Nainstalujte kryty radiátorů, aby se váš mazlíček nespálil. Krby také představují velkou hrozbu, takže se, prosím, ujistěte, zda jsou dostatečně zabezpečené.

Vyvarujte se toxinům. Se zimou přichází nemrznoucí směs. Chutná sladce a psi ji snadno oliznou nebo vypijí. Je však extrémně toxická a jen malé množství může mít bohužel fatální následky.

Suché a chladné počasí může na kůži vašeho mazlíčka udělat spoustu neplechy. Pomozte předcházet suché, šupinaté pokožce přidáním doplňku pro péči o kůži a srst do jeho jídla. Kokosový olej je dobrý přírodní zvlhčovač, který může pomoci udržet zdravou kůži a srst vašeho mazlíčka. Pokud zjistíte, že tlapky, uši nebo ocas vašeho mazlíčka jsou suché nebo praskající, můžete kokosový olej podle potřeby aplikovat také lokálně.

Žádné překrmování, prosím! Přestože psi mohou v zimě potřebovat vrstvu navíc, ujistěte se, že pochází ze srsti, a ne z vrstvy tuku. Nízké teploty mohou dokonce způsobit lenost a potřebu méně kalorií. Dávejte pozor na úroveň aktivity vašeho psa a podle toho upravte jeho kalorie. Vysoce kvalitní potraviny, nejlépe konzervy s 95 % masa, vám pomohou zajistit zdravou srst a dostatečnou energii pro chladné zimní měsíce. Vyzkoušejte třeba LOUIE Hovězí. Nejen, že si váš čtyřnohý kamarád na tomto perfektním masovém mixu pořádně smslne, ale získá dostatek potřebné energie a síly

Udržujte svého psa hydratovaného. Psi se mohou dehydratovat stejně rychle v zimě jako v létě. Ačkoli mnoho psů žere sníh, není to adekvátní náhrada za sladkou vodu. Pokud váš pes tráví čas venku na dvoře, ujistěte se, že má přístup k misce s vodou, často ji kontrolujte a rozbíjejte led, který se tvoří na povrchu.

Nezapomeňte udržovat srst vašeho hafana čistou, dobře upravenou, pro její správnou izolaci. Po koupání svého psa důkladně osušte, zvláště předtím, než jej pustíte ven.

Péče o tlapky je nutností. Stejně jako u lidí vznikají v zimě praskliny na nohou, mohou i psi trpět popraskanými polštářky. Pokud má váš pes chlupaté tlapky, zastřihněte chlupy, které mu rostou mezi polštářky, abyste zabránili hromadění ledu v těchto místech. Zimní sůl na městských chodnících může spálit polštářky vašeho psa a je toxická, takže po procházkách po okolí psovi opláchněte nebo otřete tlapky, abyste odstranili veškerou sůl. Pokud váš pes vykazuje známky nepohodlí při chůzi venku na zmrzlém nebo soleném povrchu, zvažte použití psích botiček k ochraně jeho tlapek.

Světle zbarvený pes na začátku nebo na konci zimy s paničkou na dřevěném molu na kraji lesa

Užijte si krásnou zimu a nezapomeňte, že zimní mazlení s vaším psím parťákem je skvělý způsob, jak se všichni zahřejete. ❤️

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli