Jak to chodí v ordinaci – rozhovor s veterinářkou

Chystáte se se psem či kočkou k veterináři? Zeptali jsme se MVDr. Veroniky Hřibňákové na to, co by měl každý návštěvník veterinární ordinace vědět.

Jak se připravit na návštěvu veterinární ordinace, pokud tam jdu poprvé? Co všechno je třeba mít s sebou?

Pokud máte očkovací průkaz zvířete, určitě si ho vezměte s sebou, pokud máte sjednáno pro vaše zvíře pojištění, pak číslo pojištěnce. Kočkám a menším psům bude v čekárně lépe v přepravce. Větší psy přiveďte na vodítku, u některých je vhodné mít s sebou pro všechny případy i náhubek. Počítejte s tím, že ne všechny ordinace mají oddělené čekárny pro psy a pro kočky. Svému mazlíčkovi také můžete vzít nějaké malé zvířecí pamlsky, většinou se ale v ordinaci vždycky nějaká odměna najde.

Přepravní box pro kočku

Je nějaká nejvhodnější denní doba, kdy k veterináři jít? Je třeba se objednat?

Určitě je lépe zavolat dopředu a informovat se na konkrétním pracovišti, zda je objednání nutné. My v VM Vet neobjednáváme, protože je u zvířat velice těžké odhadnout dobu strávenou v ordinaci. Pokud je to tedy možné, doporučuji zvolit méně exponovanou hodinu dne. Obecně jsou klidnější časnější hodiny, kdy jsou lidé v práci, po 16. hodině je třeba počítat s větším množstvím pacientů. V naléhavých případech jako jsou jakákoliv krvácení, pokousání, úporné zvracení či průjmy nebo při podezření na otravu však nečekejte a volejte pohotovostní číslo vaší veterinární ordinace. Zodpovědný majitel by měl mít toto číslo raději uloženo ve svém mobilním telefonu.

Co byste z Vaší praxe radila, jak se v ordinaci rozhodně nechovat?

Obecně podporuji, pokud k nám s mazlíčkem přijde do ordinace více lidí. Podávaných informací je velké množství, a tak je lépe, pokud si je vyslechne i partner či partnerka. Co se dětí týče, tam je potřeba, aby zachovávaly klid – nekřičely a neběhaly v čekárně a neznervózňovaly tak ostatní klienty. U dospělých pak není vhodné použití přílišného množství parfému, neboť zvířata mají daleko více vyvinutý čich a tyto vůně je dráždí.

Na jaké otázky se budete ptát? Na co je třeba znát odpověď?

Pokud zvíře nemá očkovací průkaz, budeme se ptát na datum narození zvířete, na poslední známé očkování, odčervení a odblešení. Chceme znát celkové podmínky života – jaké další mazlíčky chováte, jakou má zvíře povahu a životní rytmus, zda bydlíte v bytě nebo v domku se zahradou, jestli se zvířetem cestujete na výstavy, či do zahraničí. Budeme se ptát na stolici, močení a příjem tekutin. Důležité je pro nás také vědět, čím a jak často je zvíře krmeno. U malých štěňat může totiž změna stravy způsobit až život ohrožující průjmy.

Pokud chcete ušetřit u veterináře, nešetřete na krmivu.

Jak je strava pro zvíře důležitá?

Kvalitní strava je pro zvíře naprosto zásadní. Vždycky říkám, pokud chcete ušetřit u veterináře, nešetřete na krmivu. Ve stravě psa je nejdůležitější velký podíl masa. A to v levných granulích nenajdete.

Nejkvalitnější konzervy pro psy

Co bude zvíře při prohlídce čekat?

Hned na začátku se vyptáme na tzv. anamnézu, kdy se snažíme získat informace, které může znát jen majitel. Kromě výše zmíněných se otázky budou lišit podle toho, s jakým problémem do ordinace jdete. Tady hodně pomáhá, pokud si na papír předem sepíšete, kdy problémy začaly a jejich průběh. Dále provedeme základní klinické vyšetření, které se skládá z prohlídky celkového zdravotního stavu, srsti, výživné kondice. Koukneme se do očí, uší, dutiny ústní na zuby, zkontrolujeme mízní uzliny, poslechneme srdce a plíce, prohmatáme břicho a dle případných nálezů doděláme další potřebná vyšetření, jako např. odběr krve, rentgen, sono apod. Prostě vyšetření od čumáku po ocas.

Jak často bychom měli veterináře navštívit?

Většina klientů navštěvuje naši ordinaci minimálně každý rok kvůli očkování, častěji pak podle potřeby. Nehledě na očkování však rozhodně doporučuji každoroční preventivní prohlídku, kterou předcházíme vážným zdravotním problémům.

Kočka na vyšetření u veterináře

Děkuji Vám, paní doktorko, moc a těším se, že se sejdeme ještě u dalších témat.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli