Každý pes jiná ves – aneb jak přizpůsobit stravu psovi na míru

Nehledě na to, jestli krmíte granulemi či masem, měla by strava vždy zohlednit aktuální kondici vašeho čtyřnohého přítele. Chcete-li však přesně vědět, co je součástí krmné dávky, sáhněte po čerstvé stravě – ať už vařené nebo B.A.R.F. U granulí jste odkázáni na důvěru ve výrobce, který má mnohdy ekonomickou stránku prodeje až na prvním místě 🙁. Správné krmné doporučení však vždy zohledňuje:

  • Velikost psa a jeho životní styl
  • Věk psa
  • Jeho alergie či jiné zdravotní problémy

Denní krmná dávka syrového masa = hmotnost psa/100 * 3

Objem krmné dávky určuje především velikost a životní styl psa. Denní krmnou dávku syrových surovin vypočítáte, když hmotnost psa podělíte 100 a vynásobíte číslem 3, pokud žije pes aktivním způsobem (dlouhé procházky, cvičení), nebo číslem 2, pokud provozuje spíše gaučing, nebo chcete, aby zhubnul. Denní dávku potravy vždy rozdělte minimálně na dva díly, jež mu pak předložte ráno a večer. Velkým psům nezapomeňte dávat misku na vyvýšené místo a po krmení mu dopřejte 1–2 hodiny odpočinku. Předejdete tak nebezpečné torzi (přetočení) žaludku.

Hladové štěňátko čeká s miskou

Štěně

Hlavně u větších ras je třeba dbát na správný podíl vápníku a fosforu, který je u štěňat stanoven na 2 : 1 a u dospělých psů asi na 1,2 : 1 ve prospěch vápníku. Nedostatek vápníku může u štěňat způsobit prošlapy a vybočené tlapky, které mohou vést k závažným problémům se zády. Samotné maso obsahuje velké množství fosforu, proto je buď třeba vápník zvlášť dodávat, nebo krmit konzervami MARTY řady Signature nebo Essential, které obsahují kromě 100 % masa i měkčené kosti, v poměru zcela přirozeném, a tudíž ideálním. Opravdovou a zdravou pochoutkou je např. MARTY Signature Celá ¼ kuřete. Zvýšenou hladinu vápníku obsahují i kuřecí krky, proto jsou pro štěňata MARTY Signature Kuřecí křídla a krky jako stvořené.

Starší pejsek, psí senior

Pes senior

Staršího psa je vhodné krmit častěji, a to 3x – 5x denně. Stravu mu podávejte vždy alespoň trochu teplou, aby tělo nemuselo vynakládat zbytečně energii na ohřátí na vhodnou teplotu. Psí stařečci zapomínají, podobně jako lidé, během dne pít. Proto je nutné podat mu po každém jídle misku s vodou a pití mu připomínat, nebo je-li třeba, ochutit vodu trochou vývaru. S úbytkem fyzické aktivity a hormonálními změnami je u těchto psů nadváha častým problémem.

Psům seniorům však nezmenšujte nikdy krmnou dávku.

Psům seniorům však nezmenšujte nikdy krmnou dávku. Pes by tak přišel nejen o kalorie, ale i o potřebné vitamíny a minerály. Spíše je vhodné volit lehce stravitelné kvalitní maso, nejlépe ve formě hrubšího paté jako je např. MARTY ProCarnivora Kuřecí a hovězí. Doporučujeme občas zařadit i MARTY Essential Losos, neboť obsahuje vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin, které pomáhají proti vypadávání srsti a kožním infekcím.

Obsah masové konzervy pro psy Marty

Pes s citlivým trávením

U psů, kteří trpí průjmy či zvracením, doporučujeme volit lehce stravitelné světlé maso. Vhodné je např. směs drůbežího v MARTY Essential Kuřecí. Pokud však váš pes trpí alergií na kuřecí maso, bez obav zkuste MARTY Monoprotein Krůtí nebo MARTY Monoprotein Kachní. Citliví psi by k této stravě měli mít vždy nějaký lehce stravitelný polysacharid, jakým je např. rýže. U těchto psů postupujte zvláště citlivě při přechodu z granulované na čerstvou stravu. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Za zažívacími obtížemi stojí často potravinové alergie. Jak na domácí testování alergií se dočtete zde. Při zavádění nových složek potravy postupujte vždy pomalu a opatrně. Svého psa pozorně sledujte a při větších či déletrvajících potížích kontaktujte svého veterináře.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli