Máme doma štěně. Co mu dát do misky?

Sledovali jste s námi vrh šestileté fenky zlatého retrívra Ulimy? Vítejte u dalšího článku našeho seriálu o štěňatech, ve kterém se zaměříme na vyváženou stravu štěňat. Fena kojí svá štěňata ihned po porodu až asi do sedmi týdnů věku. Od 18. dne už zvědavě nahlíží mamince do misky, a to je ten pravý čas začít s příkrmy. Je jen na chovateli, jaký způsob stravy zvolí. Většinou se však začíná směsí rozdrcených granulí pro psy s vodou. Suché granule rozmixujeme kuchyňským robotem na prášek, který mícháme s vodou na řídkou kaši. V prvních dávkách převládá spíše voda, jak štěňata přivykají, kaši více zahušťujeme. Kvůli obohacení střevní mikroflóry do ní můžeme přidat probiotika – jednoduše vysypeme do každé misky kapsli lidských probiotik z lékárny.

Po ukončeném 7. týdnu života jsou štěňátka připravena na odstavení a často i na předání do nové rodiny. Pokud se nový majitel rozhodne pro přechod na vařenou stravu, konzervy, či B. A. R. F., je dobré dělat změnu pomalu, postupným přidáváním zvolené stravy k základu z granulí. Předejdete tak zažívacím problémům.

Krmení štěňat

Výživa štěněte je pro zdraví dospělého psa zásadní a měla by se skládat přibližně z 1/3 masa, 2/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky) a zeleniny. Zejména u větších plemen se snažíme správným poměrem živin o zpomalení růstu, aby nedocházelo k přetěžování ještě nezralé kostry. U jedinců s rizikem dědičných ortopedických problémů je doporučováno přidávání chondroprotektiv. Jak tedy takové malé nenechavce nejlépe krmit?

Zapisujte si váhové přírůstky

Štěně pravidelně važte a kontrolujte, zda odpovídá normálu daného plemena. Kromě genetické predispozice může mít totiž i strava zásadní vliv na vývoj dysplazie kyčelních kloubů (DKK).

Vážení štěňat

Dysplazie kyčelních kloubů se projeví i například tím, že pes odmítá chodit do schodů.

Dysplazie kyčelních kloubů: vybočení hlavice kyčelního kloubu zadních nohou ze své správné polohy, které způsobuje abnormální opotřebení a bolest kloubů při pohybu. Pes si těžko sedá i vstává, při chůzi přenáší váhu na přední tlapy atp. Dysplazie kyčelních kloubů se projeví i například tím, že pes odmítá chodit do schodů, později se bolestivost projevuje i v klidu a dochází ke ztuhlosti postiženého kloubu.

Nepřekrmujte

Vysoce nutriční krmivo může těmto štěňatům dokonce ublížit. Nedoporučují se ani žádné potravinové doplňky.

Zaveďte pravidelný krmný režim

Do jednoho roku má jíst štěně třikrát denně v menších dávkách, poté až do dvou let pak dvakrát denně. Masovou konzervu ohřejte vždy na tělesnou teplotu a nechte je štěněti k dispozici pouze 10–20 min. Zbytek můžete jedenkrát schovat v lednici do příštího krmení, kdy jej opět ohřejte. Pes se tak učí správným krmným návykům, aby se nepřejídal, nebo neuždiboval během celého dne.

Štěňátko zlatého retrívra

Štěněti nedávejte nikdy kosti.

Zamezte nadbytku vápníku

Štěněti nedávejte nikdy kosti. V této fázi života je nepotřebuje. Krátkodobý nedostatek vápníku nevyvolává problémy, naopak přebytek vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek.

Dbejte na přiměřený pohyb

Velká plemena mohou klamat svým vzrůstem, i po roce se však stále jedná o štěně, které bychom neměli přetěžovat, ale dopřát jim i dostatek odpočinku, zejména po krmení. Nejlepší je pravidelný denní režim s více krátkými procházkami po měkkém pružném povrchu.

Ať už pro vašeho psa zvolíte doma připravovanou či kupovanou stravu, rozhodně se vyvarujte kravskému mléku, či zbytkům a laskominám z našeho stolu, které jsou pro psy vždycky nevhodné.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli