Může pes lososa?

Losos je v lidské stravě nejoblíbenější rybou a je považován za velice zdravého, protože obsahuje hodně proteinu a v porovnání s jinými rybami méně tuku, vitamíny A, B, D a stopové prvky jako jsou zinek, hořčík a draslík. Maso lososa je bohaté na omega-3 mastné kyseliny (zejména EPA a DHA), které podporují imunitní systém. Omega-3 mastné kyseliny také potlačují svědění při kožních onemocněních a mají pozitivní vliv na zdraví kůže a srsti obecně. Nejen kvůli výše zmíněným vlastnostem je maso lososa velice vhodné pro psí seniory. Navíc je dokázáno, že omega-3 mastné kyseliny redukují záněty, prospívají srdci a podporují mozkovou činnost.

Kolik lososa je optimální porce?

Lososa je dobré zařazovat do stravy zhruba jednou týdně. Adekvátní porce lososa je 100 g čistého vařeného lososa na 5 kg psí váhy. Při nadměrné konzumaci se totiž mohou u psa projevit bolesti břicha, nevolnost a zvracení. V lidských konzervách je často ryba naložená v rostlinném oleji a obsahují sůl a různá dochucovadla. Toto je pro psa naprosto nevhodná forma. V konzervách Marty Essential Salmon je proto namícháno 50 % lososa a 50 % drůbežího a hovězího, nebo vepřového masa. Pro optimální podíl fosforu obsahuje tato konzerva i bezpečně teplotou a tlakem měkčené rybí a drůbeží kosti. Doporučená dávka je u této konzervy tedy 200 g na 5 kg váhy psa.

Masová konzerva Marty Essential Losos

Syrový nebo vařený?

Syrový losos nebývá doporučován kvůli tomu, že může eventuálně obsahovat parazita Neorickettsia helminthoeca způsobujícího otravu (SPD – Salmon Poisoning Disease), která je neléčená u psů z 90 % smrtelná. Z tohoto důvodu je bezpečnější podávat lososa tepelně upraveného, nebo takového, jehož maso přešlo mrazem −20°C po dobu nejméně 24 hodin. Pokud se tedy po požití syrové ryby projeví u vašeho psa příznaky jako jsou:

  • zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  • horečky
  • průjem
  • zduření lymfatických uzlin
  • slabost

upozorněte vašeho veterináře, že jedl pes syrovou rybu. Pokud, rozborem vzorku stolice potvrdí přítomnost vajíček tohoto parazita, nasadí lékař medikaci, po které by měly příznaky do dvou dnů vymizet.

Znečištění a těžké kovy?

Není ryba jako ryba. Bohužel s postupující devastací přírody se ve volně žijících rybách hromadí množství těžkých kovů. Nejvíce těžkých kovů obsahují ryby na vyšších příčkách potravního řetězce, kam řadíme tuňáka, mečouna, makrelu či žraloka. Losos je na tom z tohoto hlediska stejně jako treska nebo makrela lépe. V mase z chovů se těžké kovy nevyskytují.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli