Proč (ne)pořídit babičce psa

O náklonnosti psa k člověku mluví ve svých spisech už Ch. Darwin (1964). Jeho výzkum potvrdil, že jde o vlastnost vrozenou. Pes je jedinečné zvíře, které dokáže být člověku přítelem. Takovým, který nesoudí a přijímá nás takového, jací jsme. Psi jsou otevření a přímočaří ve vyjadřování emocí, ale umí také velmi dobře naslouchat.

Kontakt se psem prokazatelně ovlivňuje lidské zdraví.

Toto všechno a mnohem víc znamená pes zvláště pro lidi starší, jejichž děti už dávno „vylétli z hnízda“ i pro ty, kteří se v této nelehké době museli ze zdravotních důvodů od ostatních izolovat. Kontakt se psem prokazatelně ovlivňuje lidské zdraví. Podle psycholožky Jiřiny Lacinové (zakladatelky canisterapie v České Republice) mají na nás domácí mazlíčci mnohem větší vliv a jsou mnohem důležitější než v minulosti a to zejména ve městech.

Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských nectností. — Lord Byron

Ve stáří bývají vazby člověka na psa daleko silnější, proto má role psích společníků u seniorů až nečekaně komplexní důsledky:

  • Osamělost mizí – soužití se psem napomáhá při stavech úzkosti a mnohdy může vést ke snížení spotřeby léků jako jsou anxiolytika a hypnotika. U psa najdeme vždy přijetí, uznání a pozornost.
  • Je pro koho žít – starost o druhé zvyšuje péči o sebe sama.
  • Správný krevní tlak – podle A. Katchera snižuje promlouvání ke psům a hra s nimi krevní tlak, zatímco rozhovor s lidmi jej zvyšuje 🙂.
  • Bystrá mysl – v osamění je to mnohdy jediný společník k rozhovoru a řeč zlepšuje schopnost koncentrace i myšlení.
  • Pevný denní řád – pes doslova přinutí vstát člověka z ráno z postele.
  • Pohyb – pravidelné venčení udržuje fit nejen čtyřnohého parťáka.
  • Icebreaker – pes je často spouštěčem rozhovorů mezi cizími lidmi.
  • Jemná motorika – zdánlivě jednoduché úkony jako kartáčování srsti, či zapnutí obojku cvičí hmat a cit v rukou.
  • Pozitivní myšlení – ve věku, kdy je všechno jinak, než bývalo, se mnozí senioři často utápí v negativech. Ne však když přijde řeč na jejich psa. Oči se rozzáří a mysl je pozitivně naladěna.

Psa však nedoporučujeme, chcete-li jej považovat pouze za lék.

Jezevčík v rukou seniorky

Psa však nedoporučujeme, chcete-li jej považovat pouze za lék. Za takový, který můžeme vzít, kdykoliv se necítíme dobře. Pes je partner, který nás vede k dobrému a zdravému životnímu stylu. Aby byl pes zdravý, musí dostávat kvalitní krmivo a dobrou zdravotní péči, jako např. pravidelné očkování u zvěrolékaře. Před pořízením psa jako dar tedy vždy pečlivě zvažte, jestli majitele nevyčerpá péče o psa fyzicky, nebo finančně, eventuálně s čím jste v tomto ochotni vašim blízkým seniorům pomoci.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli