Šokující pravda o tajemství výrobců masových konzerv

V tomto otevřeném rozhovoru se Martin I. Košťál, majitel Martypet s.r.o., zamýšlí nad dnešními způsoby výroby masových konzerv pro čtyřnohé mazlíčky. Nenechte si tento rozhovor ujít, stojí za to.

1. Co děláte pro to, abyste ve vašich konzervách dosáhli vyváženého poměru minerálů, který je esenciální pro zdravý vývoj psa?

Dalo by se říct, že právě skoro nic. 🙂 Nesnažíme se kvůli snížení nákladů kopírovat to, co se vyskytuje v původní potravě masožravců zcela přirozeně. Svalovina je hlavním zdrojem fosforu, kosti jsou zase přirozeným zdrojem vápníku. Poměr kostí a svaloviny je v tělech zvířat právě takový, aby vyhovoval jako zdroj potravy jiným masožravým druhům, nebo chcete-li trávení masožravých druhů se evolučně po mnohá tisíciletí přizpůsobilo tak, aby mu právě tento poměr vyhovoval. Let the nature work for us!

Kuřata do konzerv pro psy

2. Proč na svých obalech neuvádíte obsah fosforu či vápníku, jako to dělají jiní přední výrobci kompletních krmiv?

Protože je to zbytečné. Jak jsem již uváděl, vyvážený poměr je v našich konzervách z podstaty věci prostě vždy zajištěn. Bohužel ne všichni výrobci k tomu přistupují takto. Kvůli maximalizaci výnosů nakoupí prázdná střeva, odřezky jater, slezin, slupky od brambor, namelou to spolu se škrobem a kolagenem z odřezků kloubů do homogenní pasty. Když nestačí energetická hodnota, dolijí to olejem a jelikož jim nestačí minerály a stopové prvky, dosypou to práškem. Potom se na obalu chlubí, že tam přidali aditiva ve vyváženém vědecky potvrzeném poměru.

Kostky masa? Barvený kuřecí skelet s otrubami.

3. Ale oni například uvádějí, že konzervy obsahují 90 % masa a navíc, že přidali ještě aditiva jako phosphorus a calcium, vitamíny.

Myslíte takové ty úhledné stejnoměrné kostky masa v omáčce? V podstatě jde o vykuchané kuře bez střev, kterému odebrali srdce, žaludek a játra, které se prodají za vyšší cenu. Toto namelou, smíchají s pšeničnými nebo kukuřičnými otrubami, vytvarují kousky, které pak vaří s barvivem v mírně osolené vodě. Tento tajný recept však na plechovku nenapíšou 🙂

Špatné krmivo pro psy

4. Nepřidáváte tedy do krmiva více vápníku pro lepší vývoj kostí u psů?

Nepřidáváme a ani nechceme. Věříme, že je to ve světě zařízeno právě tak, jak je to pro všechny nejlepší a nemáme ambice fušovat v tomto ohledu přírodě, či pánu Bohu do řemesla 🙂. Maso při zpracování nevykosťujeme, takže všechny naše produkty obsahují maso i měkčené kosti ve správném poměru. Ono se nemá nic přehánět, v těle všech živočichů to nefunguje tak, že více vždy znamená lépe.

5. Vařené kosti jsou ale obecně pro zvířata nebezpečné. Jejich úlomky mohou přece poškodit trávící ústrojí nebo způsobit ulomení zubu, či ucpání jícnu!

Jak jsem už říkal, kosti v našich plechovkách jsou měkčené. Při výrobě prochází kosti extrémním tlakem páry a teplotou min. 121 °C, které z kostních osteoklastů a osteoblastů vymyjí minerály (oxidy a soli Ca a P) do okolního prostředí. Pro naši konzervu to znamená dvě věci. Jednak se tím naruší struktura kosti natolik, že přestává být nebezpečná pro trávící systém a jednak se tyto minerály dostávají zčásti i do okolního masa v konzervě, kdyby snad někdo neznalý tyto kosti z konzervy odstranil. Byla by to ovšem chyba, protože mají pozitivní vliv na zahuštění stolice.

Chcete maso, dostanete želatinu z kůží.

6. Nejste tedy ani příznivci přidávání želatiny coby kloubní výživy?

Přesně tak. Želatina se v našich konzervách také vyskytuje, opět přirozeně z kůží a vazů. Osobně pochybuji o motivaci firem, které přidávají do konzerv želatinu. Po otevření zjistíte, že obsahuje někdy až 60 % želatiny, což není zrovna vyvážený poměr stravy pro psa ani kočku, vepřové kůže jsou však bezpochyby o hodně levnější než svalovina. Nehledě na to, že taková želatina většinou nepochází pouze z jednoho druhu masa, takže pak vlastně nevíte, čím přesně krmíte, což může způsobovat problémy především alergickým zvířatům.

7. Kde se vyrábí vaše konzervy?

Všechny naše konzervy se vyrábí v České republice z českých surovin a nehodláme jako jiné firmy přesouvat výrobu do Polska. Na naši novou výrobní linku v hale v Kuřimi jsme náležitě hrdí.

Plnění konzerv Marty v Kuřii

8. Co byste vzkázal našim čtenářům?

Ať se nenechají opít rohlíkem a pídí se po způsobu přípravy krmiva. Ne vždy je to tak, že to drahé krmivo je tím nejkvalitnějším. Mnohdy platíte pouze za značku a na tu si zvířata zpravidla nepotrpí.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli