Vánoce jsou tady! Jakým jídlem pejskovi ale radost neuděláte?

Vánoce si chceme všichni užít a pochutnat si i na dobrotách, které si během roku držíme od těla. S vidinou novoroční diety se často pouštíme do cukroví, sladkých nápojů a nezřízeného hodování. Často chceme v dobré víře dopřát něco navíc i našim čtyřnohým kamarádům. Ale za to nám moc nepoděkují – nejenže změny v jejich jídelníčku mohou zamávat s jejich zažíváním, ale některé typicky vánoční potraviny pro ně mohou být dokonce toxické. Mrkněte, čemu se raději vyhnout a na co dávat opravdu velký pozor.

Nezvyšujte psí porce

Pro psí zažívání je určitý stereotyp a řád správný

Prvním problémem (přiznejme si, že nejen pro pejsky) je o svátcích přehnaná konzumace jídla. Psi jsou většinu roku zvyklí na zaběhlý režim stravování, ať už na konkrétní velikost porce nebo druh stravy a pro psí zažívání je určitý stereotyp a řád správný. Určitě není na místě přidávat psům porce během Vánoc a příliš měnit jejich stravovací návyky – na každou výraznější změnu reagují pejsci velmi citlivě.

Pejsek kouká na smaženou rybu na stole

Pozor na kapra se salátem

Nadbytek soli může způsobit onemocnění

Další typicky sváteční chybou je pak nabízení naší stravy pejskům. Lidské jídlo pro psy ve většině případů není vhodné. Velkým problémem jídla určeného pro lidi je množství soli a koření, na které není psí žaludek připraven. Nadbytek soli může způsobit onemocnění jater a ledvin, které jsou při dlouhodobě vyšší konzumaci přetěžovány.

Možná byste se rádi podělili o kapra s bramborovým salátem, ale tím byste mohli svému psovi zadělat na zažívací obtíže. Bramborový salát by asi pejskovi nenabídl každý. Bramborový škrob psi špatně tráví, stejně tak jim škodí cibule (zejména syrová), nemluvě o tuku z majonézy. Nad kaprem by ovšem někteří oko určitě přimhouřili a dopřáli by rybí část štědrovečerní večeře i pejskovi... Se smaženým kaprem ovšem také pozor! Nadměrné množství tuku ve smaženém mase však může vést k aktivaci enzymů ve slinivce břišní a způsobit její zánět. I samotná ryba může být problém – vařené kosti se mohou snadno odlomit díky své křehkosti a poškodit tak žaludek nebo střeva pejska. Kosti jsou pro psa zdravá složka potravy, ale musí být vhodně upraveny. S rybou uděláte nejlépe, když ji pejskovi podáte v konzervě, kde je maso čisté a kosti tepelně a tlakově zpracované do takové míry, že poskytují 100 % živin, ale žádné nebezpečí 🙂 Můžete například pejskovi dopřát konzervu Louie, která kombinuje rybí maso s kuřecím a rýží, případně konzervu Marty Essential, která obsahuje 100 % maso a změkčené kosti (v kombinaci lososa s dalšími druhy mas), případně mu opravdu dopřát a naservírovat 100% lososovou konzervu Marty Signature. Tu máme i ve variantě s celými kousky lososa.

Nikdy nedávejte psům čokoládu. Vážně. Nikdy.

Riziko otravy je během Vánoc dokonce 4x vyšší než jindy během roku

Velmi často se během Vánoc v domácnostech vyskytuje zvýšené množství čokolády – přidáváme ji do různého cukroví nebo může volně ležet na dostupných místech. Nicméně pro pejsky je velmi nebezpečná – v kakaových bobech se nachází alkaloid theobromin, který je pro psy toxický. Vědecký tým Petera-Johna Nobleho z univerzity v Liverpoolu zjistil, že riziko otravy je během Vánoc dokonce 4x větší než jiný den v roce (během Velikonoc je toto riziko "jen" 2x vyšší).

Podle institutu ASPCA Animal Poison Control Center (APCC) se lehčí příznaky (hyperaktivita, zvracení, průjem, velká žízeň) mohou objevit při konzumaci 20 mg/kg theobrominu a kofeinu, vážné (dehydratace, horečka) při 40–50 mg/kg a záchvat a křeče se mohou objevit při 60 mg/kg, úmrtí (v důsledku srdečního a respiračního selhání) může přijít při 100-250 mg/kg. Psi navíc tuto látku odbourávají dlouho, takže příznaky se objevují přibližně 6-12 hodin po požití.

Záleží jak na velikosti psa a množství snězené čokolády, ale také na typu čokolády. V hořké čokoládě je asi 500 mg theobrominu na 100gramovou tabulku čokolády, v mléčné pak méně – asi 150 mg, u hořké čokolády na vaření je to skoro desetkrát více. Kromě theobrominu obsahuje čokoláda i kofein (v menším množství) a tuk, který může ohrozit slinivku břišní.

Vyhněte se i dalším tradičně vánočním surovinám a potravinám

Citlivější pejsci mohou negativně reagovat i na pouhé rozinky

Další rizikovou potravinou, které je na Vánoce přemíra, jsou rozinky. Bohužel k této potravině nejsou dostupné podrobnější výzkumy, jaké konkrétní enzymy způsobují otravu, ale citlivější jedinci mohou reagovat na rozinky až selháním ledvin. Otrava se může projevit zvracením, letargií či průjmem. Nevhodné pro psy jsou také makadamové ořechy, nicméně i na další druhy ořechů či mandlí mohou být pejsci alergičtí, tak buďte opatrní.

Pečlivě ukliďte lahve alkoholu

Alkohol je pro psy jedovatý

Zatímco my během Vánoc zvýšeně holdujeme alkoholu, pro psy je jedovatý – opět zde záleží na druhu alkoholu a váze psa, ale letální dávka může být už 5,5 g alkoholu na kg, což pro menší psy může být i pár malých panáků pálenky.

Vánoce by měly být hlavně svátky pohody a klidu, i proto myslete i na svého čtyřnohého člena rodiny. Místo pamlsků v podobě cukroví mu raději dopřejte kvalitní stravu určenou přímo pro něj, v bujarém vánočním a novoročním veselí mu nabídněte spíše klidné místo, kde se může schovat před návštěvami či petardami a radost mu udělejte větším množství procházek během svátečních dní.

Přejeme vám krásné a klidné svátky! ❤️

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli