Tvaroh psům – ano, či ne?

Kuchařky pro psy i Internet jsou plné receptů na psí pamlsky obsahující tvaroh. V přirozené stravě psovitých šelem se však tvaroh nevyskytuje. Jak to s ním a se psy tedy je? Jistě není ve stravě nezbytný, je však vůbec pro psy vhodný?

Tvaroh a zakysané výrobky obsahují podstatně méně laktózy než mléko, proto jsou většinou dobře snášeny.

Každý pes má na mléčné výrobky jinak citlivé zažívání. Pravdou ovšem je, že kravské mléko obsahuje nejvíce laktózy, která je hůře stravitelná a často vyvolává průjmy. O něco lepší je mléko kozí, či ovčí. To je navíc vysloveně nutriční bomba. Nejen pro svou vysokou energetickou hodnotu, ale i vápník, fosfor, hořčík, železo, jód a zinek, které jsou v něm v daleko vyšším zastoupení než v mléce kravském. Obsahuje také kyselinu linolovou, u níž se zkoumají její protirakovinné účinky. Tvaroh a zakysané výrobky obsahují podstatně méně laktózy než mléko, proto jsou většinou dobře snášeny.

Graf: Obsah fosforu, vápníku a proteinů ve vybraných mléčných výrobcích

Tvaroh psovi vápník určitě nedodá.

Mléčné produkty jsou zpravidla podávány kvůli vápníku. U výživy psů však není důležité ani tak absolutní množství vápníku, jako poměr vzhledem k fosforu, neboť metabolismus těchto dvou minerálů v těle spolu velmi úzce souvisí. V závislosti na velikosti psa se udává jako optimální poměr vápník : fosfor od 1,2 : 1 do 1,4 : 1.

Vápník by měl tedy vždy o něco převažovat nad fosforem. Tvaroh psovi vápník určitě nedodá. Jeho poměr vápník : fosfor je totiž 0,4 : 1. Zato jistě dodá kopu proteinů a psa poměrně dobře zasytí.

Hlavním zdrojem vápníku v přirozené stravě psů jsou kosti.

Tvaroh je tedy vhodný jako občasný doplněk aktivních psů a co se vápníku týká, vždy jde o celkovou bilanci v krmné dávce. Fosfor se vyskytuje převážně ve svalovině. Hlavním zdrojem vápníku v přirozené stravě psů jsou kosti. Krmíme-li psa převážně masem a kostmi v poměru, v jakém se vyskytují v těle zvířat, nemusíme se tímto příliš trápit. Nebo můžeme sáhnout po pohodlnějších konzervách, obsahujících spoustu masa. Toto jsou např. 95% masové konzervy LOUIE z různých druhů masa.

Graf: Poměr fosforu a vápníku ve vybraných mléčných výrobcích

Nadbytek vápníku je u štěňat nebezpečnější, než jeho nedostatek.

Nedostatek vápníku může vést až k odvápnění kostí. Ani přebytek vápníku však není dobrý. Obzvlášť nebezpečný je u štěňat velkých plemen, kdy způsobuje dřívější osifikaci kloubních hlavic. Ty tak zkostnatí dříve než kloubní jamky a nastává dysplazie kyčelního kloubu. Nadbytek vápníku je proto u štěňat nebezpečnější, než jeho nedostatek.

Graf: Srovnání poměrů fosforu, vápníku a energetické hodnoty vybraných mléčných výrobků

Tvaroh obsahuje také bakterie prospěšné střevní mikroflóře, takže je jistě vhodným zpestřením jídelníčku vašeho psa. Nezapomeňte mu však potom hodit do misky i nějakou tu kost 🙂.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli