10 zásad pro spokojené soužití dětí a psů

Snad v každé domácnosti přijde ta doba, kdy začne dítě toužit po domácím mazlíčkovi a my ve snaze vyhovět začneme dělat v naší, prozatím čistě lidské domácnosti, ústupky. Brzy se však dozvíme, že s rybičkami není zábava, křečci jsou malí a papoušci se nemazlí. Chtělo by to psa. A tady se rozumný rodič raději na chvíli zastaví a ačkoliv své dítě bezmezně miluje a snesl by mu modré z nebe, představí si běžný den rodiny se psem. Kdo ho bude venčit ráno, kdo odpoledne a kdo večer? Můžeme si dovolit nejen jeho pořízení, ale i kvalitní stravu a veterináře, pokud bude nemocný? V tomto musí být celá rodina zajedno. Proto vřele doporučujeme, přečíst si nejprve náš článek Moje dítě chce psa! Co teď?.

Pokud jste se uváženě rozhodli pro pejska v domácnosti, gratulujeme. Otevírá se vám další, barevnější svět plný lásky a nečekaných dobrodružství 😊. I když jste si, možná i podle našeho článku, pořídili plemeno klidnější a k dětem vhodné, nezapomínejte, že k bezpečnému a spokojenému soužití dítěte a psa budou potřeba i jasně daná pravidla a výcvik. Ještě než si přivedete psa domů, měla by domácí rada schválit pravidla jak pro pejska, tak pro děti. Připravili jsme pro vás jednoduché otázky, které vám v tomto pomohou:

  1. Do jakých částí domu bude mít pes přístup? Bude pouze na dvoře, nebo se bude pohybovat volně po celém bytě? Budou některé místnosti pro psa tabu? Může např. do dětského pokojíčku?
  2. Jaké povinnosti kolem pejska bude mít kdo na starosti? I když je dítě malé, určitě se jej snažte do starosti o psa zapojit. Může třeba kontrolovat, zda má stále dostatek čerstvé vody, nebo psa pravidelně vyčesávat. Starší děti obstarají jistě i vycházky a krmení.
  3. Dovolíte mu vyskočit na vaši postel, postel dětí, či sedačku v obýváku?

Pejsek s rodinou v posteli

  1. Kde bude mít svůj pelíšek? Je vhodné najít klidnější kout, kde nebude pes rušen, a to ani dětmi. I psi potřebují někdy klid a pelech musí být jeho bezpečným útočištěm, kam když si zaleze, budou to ostatní členové rodiny bezpodmínečně respektovat. Spícího psa nikdy nerušte.
  2. Bude se chtít dítě dělit se psem o své hračky? Hračky kojenců by měly být ze zdravotního hlediska tabu. Pamatujte, že někteří parazité i psí nemoci jsou přenosné na člověka. Proto by si děti po hraní se psem měly vždycky umýt ruce.
  3. Může si brát pes jídlo z dětských rukou? I podávání pamlsků chce nějaký výcvik. Psa musíme nejdřív naučit, aby si bral pochoutky z ruky až na povel a nepoužíval při tom zuby. Dítěti vysvětlíme, aby nepodávalo pamlsek prstíky, ale na dlani.

K dalším bezpečnostním pravidlům patří:

  1. Neřítit se na psa nikdy čelně, ale spíše klidně a z boku.
  2. Netahat psa za ocas, ani za uši. Pokud to dítě přesto dělá, bývá to často znakem žárlivosti. Zkuste ti o tom promluvit a věnovat se přiměřeně oběma.
  3. Nehladit psa, když jí, ani mu nesahat do misky. Pes by se ve stresu mohl zachovat agresivně.
  4. Nekrmte psa, když sami jíte. Slané mastné jídlo mu ubližuje a navíc se tím vyhnete žebrání a obtěžování při jídle.

Pejsek žebrá u stolu

TIP: Sepište pravidla chování na papír. Menší děti je mohou namalovat a vyvěste je na viditelné místo.

Na těchto pravidlech pak trvejte hned od začátku. Na pozdější zákazy si pes hůře zvyká a může je brát i jako nepochopitelný trest. A pes a děti? Dodržujte pravidla a uvidíte, že se z nich brzy stane sehraný tým!

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli