Srst a drápky: vizitka každého majitele psa

Srst je často to první, čeho si na psovi všimnete, stejně jako na lidech účesu. Nejenže má velmi praktické funkce termoregulace (chrání před mrazem i před teplem a přehřátím), ale je také odrazem zdravého životního stylu pejska a vizitkou péče jeho páníčka. Stejně jako kvalitní a neštěpící se drápky.

Psi mění srst zpravidla dvakrát ročně – na jaře a na podzim

Zajímavá fakta o psí srsti

  • zatímco lidem roste z vlasové folikuly jen jeden vlas, psům může růst chlupů více (zpravidla jeden silný krycí chlup a více chlupů podsady);
  • chlupy směřují na hřbetě od hlavy k ocasu, jen u ridgebacků je tomu naopak a na hřbetě mají obrácený pruh od ocasu k hlavě;
  • psi mění srst zpravidla dvakrát ročně – po zimě se zbavují husté zimní srsti, a naopak na podzim vypadává letní srst, aby opět mohla hustá zimní srst narůst (trvá to cca 6-8 týdnů);
  • výzkum ukázal, že i psi mohou zešedivět ze stresu.

Vyvážený jídelníček je zásadní pro kvalitní srst

Správná péče o psí srst

Myslíme především na stravu

Srst psa je tvořena převážně z bílkovin. Nesprávná strava, která nedodává psovi správný poměr živin, může vést k vypadávání chlupů, suchým a lámavým chlupům, mastné kůži, či zaprášenému vzhledu srsti. V péči o srst psa je tak nutné se v první řadě zaměřit na správnou stravu. BARF jídelníček je skvělá volba, jak dodat psovi veškeré bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály, které potřebuje, aniž by byl jeho organismus zatížen nestravitelnými látkami, které se vyskytují v jiných typech potravy. Řada Louie obsahuje 95 % masa a 5 % rýže, takže dodá psovi veškeré živiny, které pro zdravou srst potřebuje.

Určitě by součástí stravy psa měly být pravidelně i ryby kvůli jejich obsahu esenciálních nenasycených mastných kyselin (Omega 3 a 6), které jsou také důležité pro zdravou a dobře vypadající srst. Proto nezapomeňte ani na konzervy Louie Ryba s kuřecím masem a rýží.

Vybereme vhodné pomůcky pro péči

Psovi věnujme pravidelnou péči. Potřeba pročesávání a kartáčování se různí plemeno od plemena, a liší se i podle životního stylu psů, ale určitě je potřeba srsti věnovat pozornost několikrát týdně. V době obnovy srsti (tedy na jaře a na podzim) klidně i denně.

Kartáčování se provádí od hlavy k ocasu, většinou tedy po směru růstu srsti, ale u velmi husté srsti můžeme proti směru vyčesat největší chuchvalce a pak již pokračovat po směru.

Na trhu existuje nepřeberné množství pomůcek pro péči o psí srst. Zde jsou některé příklady:

  • jednořadé hřebeny jsou určeny pro dlouhosrstá plemena a jejich zacuchanou srst, mohou mít i rotační hlavu pro lepší manipulaci;
  • různé druhy kartáčů jsou spíše pro krátkosrsté mazlíčky, nebo na finální úpravu dlouhosrstého plemena, často se také používá u štěňat při zvykání na pravidelnou péči;
  • u velmi náročných kudrnatých plemen, kde nám nepomůže ani hřeben ani kartáč, můžeme využít pročesávací hrablo;
  • v některých případech je nutné srst i prořezat trimovačem nebo trimovací čepelí;
  • naopak pro krátkosrstá plemena, nebo velmi bojácné psy, můžeme kartáče nahradit rukavicí;
  • pokud je kartáčování problematické, existuje i množství kondicionérů.

Zlatý retrívr při koupeli

Koupání se nesmí přehánět

Koupání s rozvahou a správnou kosmetikou

Nic se nemá přehánět, a to platí také pro koupání psa. Doporučuje se koupat cca jednou za 14 dní až měsíc, ale opět velmi záleží na psovi a jeho programu. Lidová rada zní, koupejte psa, až nepříjemně zapáchá.

Určitě je dobré se vyvarovat použití lidské kosmetiky, která může vést k podráždění či vysušování pokožky. Ideální je samozřejmě kosmetika přírodní, ale na trhu dnes existuje nepřeberné množství kosmetických přípravků všeho druhu. Psa před a po koupeli vyčešte.

Cvik dělá mistra

Na pravidelnou péči o srst bychom psa měli zvykat už od malička – v případě štěňat můžeme začít s rukavicí či kartáčem a udělat si z péče příjemný společný rituál. Důležité je provádět vše pomalu, bez stresu a bez škubání, aby si pejsek neodnesl nepříjemné zážitky.

Pravidelná péče zabraňuje dredům a udržuje čistou srst, ale také masíruje a prokrvuje pokožku.

Nezapomínejme ani na drápy

Stříhání drápků pejska

Správná péče o psí drápky

Drápky pravidelně kontrolujeme

Péče o drápky je opět velmi individuální záležitostí a například chůzí po betonu nebo tvrdém povrchu se mohou drápy obrušovat a není tak nutný příliš častý zásah. Proto je důležité drápky pravidelně kontrolovat, abychom zjistili ideální frekvenci jejich stříhání. Během kontroly sledujeme, jestli drápek přerostl únosnou délku, nebo jestli dokonce nevrostl do lůžka. Indikátorem příliš dlouhých drápků může být klapání po povrchu – tedy moment, kdy už se drápek dotýká země.

Nesmíme zapomenout na paspárek – tedy vnitřní prst, který se neobrušuje sám a je nutné jej pravidelně zastřihávat.

Stříháme opatrně po krátkých úsecích

Stříháme opatrně

Pokud si sami netroufneme na zkracování drápků, můžeme se vypravit k veterináři nebo do psího salonu, kde si s drápky poradí.

Stříháme postupně, po menších kouscích – cca 1-2 mm. Pokud jsou drápy už moc dlouhé, může být dlouhá i jejich živá část, do které nechceme střihnout. Opět je na trhu velké množství nástrojů od gilotinových kleští, přes klasické kleště na stříhání drápků, případně u menších plemen či štěňat můžeme využít i manikúrní nůžky, popř. drápky pilovat.

Stříhání drápků labradorského retrívra

Nestresujeme pejska

Na stříhání je lepší být ve dvou, kdy se jeden z nás věnuje rozptýlení a držení pejska a druhý se plně soustředí na stříhání. Pejska dopředu uklidníme, snažíme se ho nestresovat během stříhání a po dokončení manikúry mu samozřejmě připravíme odměnu za jeho statečnost.

Pokud omylem psa střihneme, tak nepanikaříme, tlakem zastavíme krvácení a věnujeme se uklidnění psa.

I když vše může vypadat jako věda, tak kombinací kvalitní psí stravy a milující péče bude mít váš pes výstavní srst i drápky a společnými rituály česání, kartáčování či koupání můžete dále posilovat váš vzájemný vztah.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli