Přečetli jsme za vás: kniha Jak prodloužit život vašeho psa

Kniha Jak prodloužit život vašeho psa je ojedinělou novinkou roku 2019 z pera vědeckého kolektivu RNDr. Evžena Korece, CSc., ředitele Zoo Tábor. Přináší přehledně a poutavě popsané závěry vědeckých výzkumů z oblasti zdraví psů. I čtenáři laici zde najdou cenné rady, jak konkrétně dosáhnout co nejdelšího života psích členů rodiny.

Přečetli jsme ji za vás. Co tedy podle této knihy ovlivňuje délku psího života?

Výběr vhodného plemene

Kniha rozděluje plemena psů na krátkověké, středněvěké a dlouhověké. Kniha obsahuje kompletní seznam 140 plemen s jejich fotografiemi, s uvedením střední délky života a nejčastější příčinou úmrtí. U psů platí zhruba pravidlo: čím větší pes, tím menší dožití.

Nejdéle žijící je Lakeland teriér, pocházející z Británie, s výškou v kohoutku max. 37 cm, který má medián dožití až 15,46 let (což je dle logaritmického přepočtu 74,8 lidských). Druzí jsou z Francie pocházející pudlové (Pudl toy), kteří dorůstají v kohoutku výšky 24–28 cm a dožívají se 14,63 let (73,9 lidských). K dalším dlouhověkým plemenům patří s více než 14 lety: Border teriér, Lhasa Apso, Pudl malý a Tibetský španěl.

Lakeland teriér

Naopak přes svůj menší vzrůst (35 cm v kohoutku) se nejméně dožívá Bulteriér miniaturní (Miniature Bull Terrier), a to 6,08 roku (59,9 lidských). Další krátkověké rasy s dožitím do 7 let jsou: Bloodhound a Šarpej. Velký vliv na dožití mají i geneticky přenosné choroby, proto by měli být k chovu vybíráni jen zdraví jedinci.

Miniaturní bulteriér

Výživa

Kvalita stravy hraje v délce života podstatnou roli. Podle anatomických znaků typických pro masožravce – krátký trávicí trakt, neschopnost syntézy vitamínu D – lze vidět, že by mělo maso v potravě psa stále dominovat.

Maso má tvořit 70 % krmné dávky.

Autoři knihy potvrzují náš názor, že maso má tvořit 70 % krmné dávky. Zbývajících 30 % tvoří přílohy, jako je nejlépe rýže, ovesné vločky, zelenina a ovoce. Kladou také důraz na pestrou stravu, tedy střídání jednotlivých druhů masa i příloh, i když pes preferuje pouze určité z nich. Jsme hrdí na to, že všechny naše produkty splňují knihou daná kritéria:

  1. Množství masa min 50 % a více s uvedením druhu masa a vnitřností – naše řady Signature, Essential, Monoprotein i ProCarnivora obsahují dokonce 100 % masa a ve složení nic neskrýváme.
  2. Co nejmenší obsah obilovin – obiloviny v našich konzervách nevedeme, to musíte do pekárny 🙂.
  3. Bez obsahu konzervantů, barviv, glutamátu a jiných dochucovadel – přesně tak, pokud používáte kvalitní čerstvé maso, netřeba nic dochucovat.
  4. Vyvážený obsah minerálů – věříme přírodě, a tak v řadách Signature, Essential a Monoprotein, které obsahují kusy masa, necháváme i celé drůbeží kosti, které jsou při zpracování konzerv pod vysokým tlakem změkčeny tak, aby byly pro psy naprosto bezpečné. V nahrubo mleté řadě ProCarnivora přidáváme ve vyváženém poměru uhličitan vápenatý z kostí.

Konzervy pro psy ze stoprocentního masa

Welfare a výchova

Pro dlouhý život doporučují autoři především nevystavovat psa stresu. Tzn. nikdy u psa nevyvolávat strach a nesáhnout k fyzickým trestům. Pokud pes nereaguje na důrazný tón hlasu, radí povalit jej na záda a držet ho, dokud se neuklidní, čímž dáme najevo, že my jsme alfa-jedincem smečky, který velí.

Paraziti

V knize získáte slušný přehled o možných cizopasnících uvnitř i na těle psa, o jejich životních cyklech i o účinném boji proti nim.

Jiná rizika pro psa

Dočtete se zde, podobně jako v tomto našem článku, které potraviny jsou pro psa nebezpečné, nové poznatky o očkování a jak jako laik interpretovat výsledky biochemických a hematologických testů.

Kniha je vysoce komplexní a přesto přehledná, s fotografiemi a vědecky podloženými informacemi předkládanými laické veřejnosti a chovatelům ve srozumitelné a poutavé podobě. Vůbec poprvé se tu objevují informace o středním věku dožití jednotlivých plemen. RNDr. Evžen Korec, CSc. a jeho vědecký tým ví, o čem mluví a nešetří radami, jak prodloužit život psích společníků. Knihu rozhodně doporučujeme jak začátečníkům, tak zkušeným chovatelům. Tak ať s námi mohou naši psi žít spokojeně co nejdéle.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli