Nadváha a podvýživa u psů — fenomény moderní doby, které netrápí jen člověka

V divoké přírodě jsou zvířata odkázána na shánění si potravy vlastními schopnostmi a většinou si tak sama regulují množství přijímané potravy. Nicméně naši čtyřnozí kamarádi jsou v moderní době závislí spíše na nás, co se potravy týče, a je tudíž odpovědností každého majitele pejska, aby mu dopřál co nejvhodnější stravu a hlídal jeho ideální váhu pro kvalitní život.

Příčiny nadváhy mohou být jak zdravotní, tak stravovací

Když pes tloustne

Podle studií posledních desetiletí nadváhou trpí už 30 % psů a tento trend je již od 60. let minulého století stále rostoucí. Nadváha či obezita u psa není jen estetickým problémem, ale psa omezuje také v plnohodnotném životě. Příčiny mohou být jak zdravotní (nemoc nebo důsledek hormonální nerovnováhy po kastraci doprovázené sníženou chutí k pohybu a zvýšenou chutí k jídlu), tak samozřejmě i stravovací.

Za stravovacími prohřešky většinou stojíme my, psí majitelé. Nadváha či obezita je způsobena nepoměrem mezi výdejem a příjmem kalorií.

Problémy na příjmové straně:

 • nadměrná velikost porcí;
 • stálý přístup ke stravě během celého dne v libovolném množství;
 • nezapočítávání pamlsků do vhodného denního příjmu, a tudíž vyšší příjem, než by bylo správné;
 • lidská strava a “zbytky” od stolu;
 • genetická predispozice k nadváze u některých ras (např. labradorský retrívr) nezohledněná ve stravě.

Problémy na výdajové straně:

 • málo procházek a nedostatečný pohyb během dne;
 • nedostatek pohybu (běh, házení míčku) u některých aktivnějších ras.

Tlustý pejsek, který se nemůže moc hýbat

Jak poznáme, že pes bojuje s váhou

Menší psy jsme schopni zvážit sami doma (metodou rozdílu své váhy se psem a bez psa), větší plemena je lepší vážit u veterináře při pravidelných prohlídkách, během kterých můžeme i konzultovat svoje obavy. Při nárůstu váhy je potřeba brát v potaz i zdravotní stav psa, například zda netrpěl v poslední době nemocí, která může ovlivnit i jeho aktuální váhu. Dalším faktorem je i jeho věk, kdy mladí psi ve vývinu přirozeně přibírají více než dospělí jedinci.

Nadváhu značí o 5 až 20 % vyšší váha, než je ideální pro danou rasu, váha nad 20 % tabulkové váhy už značí obezitu. Tabulkové ideály však existují hlavně u čistokrevných ras, u kříženců je tak třeba se řídit spíše zkušeností veterináře a případně dalšími metodami měření.

Ve veterinární praxi se používají různé stupnice na určení nadváhy nebo podvýživy, například poměr mezi délkou zadní končetiny a obvodem hrudního koše a jeho zanesení do síťového grafu, případně Waltham S.H.A.P.E. Guide či hodnocení stavu podle Purina Body Condition Score.

Pro zjednodušení a první indikaci doma můžeme psa zhodnotit vizuálně a pohmatem. U psa se zdravou váhou by měly být splněny tyto podmínky:

 • je možné nahmatat žebra (ta mohou a nemusí být vidět) - při výrazné viditelnosti žeber už může jít o podváhu, naopak pokud jsou žebra špatně hmatatelná, jsou už pravděpodobně ukryta za vrstvou tuku;
 • při pohledu z boku linie stoupá od žeber k bokům - podvyživení psi mívají velmi úzký pas, naopak psi s nadváhou nemají pas viditelný a břicho “tahají” po zemi, nebo je vodorovně se zemí;
 • pes nemá tuk v oblasti beder - u psů s nadváhou je možné v oblasti spodních zad nahmatat tukové polštáře.

Proč je tloustnutí nebezpečné

Tloustnutí u psů není jen estetickou vadou, ale může psovi přinést řadu komplikací. Mezi nejčastější patří tyto negativní důsledky nadváhy:

 • vlivem vyšší hmotnosti je neúměrně zatěžován pohybový aparát - hlavně klouby a vazy, což může vést až k artritidě, artróze, poškození meziobratlových plotének či přetržení zkříženého vazu;
 • problémy s dýcháním - tuk tlačí na plíce a psovi dojde dech na procházce nebo při hraní, což dále snižuje jeho radost ze zdravého pohybu;
 • kardiovaskulární onemocnění kvůli tuku uloženému v oblasti orgánů;
 • oslabená imunita;
 • cukrovka.

Nadváha či obezita může vést k řadě problémů od problému pohybového aparátu, přes kardiovaskulární onemocnění až po cukrovku

Podváha nebo podvýživa psa — neméně závažný problém

Jak u nadváhy a obezity, tak u podváhy může být problém jak na straně zdravotní (například předchozí nemoc, která snížila chuť k jídlu, či přítomnost červů a parazitů v těle psa), tak na straně stravovací. Vždy je lepší úbytek váhy konzultovat s veterinářem, který zná stav vašeho psa nejlépe a je schopný vyloučit zdravotní příčiny, případně včas nasadit vhodnou léčbu.

Pokud se vyloučí zdravotní příčiny, tak může být příčina opět u nás v nevhodně zvolené stravě pro psa - ať už pes dostává malé porce, které nepokrývají jeho potřeby (je nutné brát ohled i na jeho aktivitu) nebo volíme nevhodnou a nekvalitní stravu, která nejenže nepřináší dostatek živin, ale může zničit přirozenou mikroflóru ve střevech psa a snížit tak schopnost střev vstřebat živiny.

Podvýživa u psů může mít stejně jako nadváha či obezita řadu negativních dopadů na zdraví psa, zvláště když trvá delší dobu - například snížení imunity psa, kožní problémy v důsledku nedostatku živin a další.

Vyhublý, podviživený pejsek, chrt

 Tipy pro správnou váhu

Správné stravovací návyky

Krmivo v přirozené formě je objemnější a dosahuje se s ním lepšího pocitu sytosti

Pes si zaslouží kvalitní stravu plnou vhodných živin bez konzervantů. Zvolit tak můžete například krmení masovými konzervami se 100 % masa, protože krmivo v přirozené formě je objemnější a u psů se dosahuje lepšího pocitu sytosti. Vybrat můžete například ze 100% masových konzerv Martypet nebo cenově dostupnější a stejně kvalitních konzerv Louie.

Psa je vhodné krmit několikrát denně, a pokud dané jídlo nedojí, tak ho nabídnout při dalším krmení a nenechávat volně k dojedení kdykoliv přes den. Zároveň je také vhodné pohlídat množství pamlsků, aby pes nebyl překrmován.

Úprava stravovacích návyků

Pokud si sami všímáme, že pes přibírá, je vhodné konzultovat stav s veterinářem. Po vyloučení zdravotních příčin bude pravděpodobně prvním navrhovaným řešením úprava jídelníčku. Můžete zhodnotit krmné porce a upravit do optimálního množství (ať už přidáním nebo ubráním množství stravy).

Nicméně zde se musí postupovat pomalu a neklást si nerealistické cíle. Pokud zvolíme příliš drastickou dietu, může se projevit v deficitu bílkovin, což má za následek ztrátu spíše svalové hmoty, než tuků, během hubnutí. Proto je nutné hlídat, aby pes dostával opravdu kvalitní a vyváženou stravu. Opět se v tomto případě vyplatí sáhnout ideálně po konzervách plných masa, protože ty zkrátka mají bílkovin dostatek.

Dostatek pohybu

Běhání se psem

Pes by měl mít možnost dostatečného pohybu už od štěněte, aby se mohl zdravě vyvíjet. Kromě úpravy stravování je řešením problému s nadváhou či obezitou i zvýšení pohybu u vašeho psa. Nicméně i zde platí - všeho s mírou. Podobně jako člověk s nadváhou by měl problém uběhnout půlmaraton bez tréninku, tak i pes, který má nadváhu, nemůže hned podávat maximální výkony. S ohledem na jeho pohybový aparát by to ani nebylo zdravé. Proto je nutné zařadit pohyb postupně - prodlužovat procházky, více si hrát venku, brát s sebou i hračky, které psa motivují k většímu pohybu tak, aby pro něj byl pohyb zábavou a ne utrpením.

Mrkněte třeba na náš článek o tom, jak začít s pejskem běhat. Pomůžete sobě i jemu ❤️

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli