Proč krmit raději masem než granulemi?

Možná se stále divíte, proč přecházet z tak pohodlného krmení granulemi na jinou stravu. Důvodů je hned několik:

  • Zdravotní obtíže psa – léčba i prevence dermatologických problémů, alergií a jiných chorob. Imunita je zásadně ovlivňována stabilní funkcí a obsahem střev.
  • Naprostá kontrola nad složením – obzvlášť pokud dělá pes agility, nebo horskou turistiku, potřebuje dostatek kvalitních živin, které jim dodají sílu a nebudou je zbytečně zatěžovat.
  • Vyšší stravitelnost – přechod na čerstvou stravu znamená také méně výkalů, což ocení především chovatelé ve městech.
  • Nezávislost – možnost vymanit se z područí výrobců „prémiových“ krmiv a krmit podle selského rozumu, kdy si sami řídíme, co bude mít náš čtyřnohý přítel v misce a kolik nás to bude stát.

Dospělý mops a mops štěňátko před miskami s vodou a krmením

I v případě nejkvalitnějších suchých krmiv pes z minimálně z poloviny hmotnosti nic nezíská.

Granule překvapivě nejsou vždy tou nejlevnější volbou. Alespoň ne při stejné kvalitě stravy. Pokud tedy nekupujete nejlevnější granule na trhu, byť by se honosily lákavými obaly. Extrudované granule z technologických příčin nemohou obsahovat více než cca 50 % čerstvé suroviny, a to platí pouze v případě nejlepších a nejdražších granulí. Zbytek je vždy doplněn popelovinou či celulózou, které trávicím traktem pouze projdou. Tyto složky jsou potřebné pouze v minimálním množství pro podporu peristaltiky střev. I v případě nejkvalitnějších suchých krmiv pes z minimálně z poloviny hmotnosti nic nezíská. V případě masa je to jiné.

Maso a kosti by měly tvořit minimálně 70 % denní krmné dávky.

Nebojte se, že budete muset všechno vážit a přepočítávat. Není to žádná raketová věda. Maso a kosti by měly tvořit minimálně 70 % denní krmné dávky. V divokém prostředí se psovité šelmy dostanou k rostlinné stravě jen přes obsah trávicího traktu ulovené oběti, popř. výjimečným sběrem nebo "pasením" kvůli zahuštění obsahu trávicího traktu. Proto také doplňujeme psovi misku rýží či jinými obilovinami a trochou zeleniny. Ovoce zařazujeme do stravy spíše výjimečně, např. 1 čajovou lžičku za týden – tedy v dávce, která asi odpovídá obsahu malin či jahod v žaludku uloveného zvířete.

Nejde ale o to, dodržovat tento poměr vždy a přesně. Ruku na srdce, ani my přece nemáme každý den dokonale vyváženou stravu. Spíše se jedná o doporučení v delším časovém horizontu obecně. Pokud tedy máte chuť to s námi zkusit, máme pro vás 5 rad, jak přejít z granulí na maso.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli