Proč mu smrdí z tlamy? Mám se bát?

Když vašemu pejskovi táhne tak nepříjemně z tlamy, že se s ním zdráháte pomazlit, rozhodně to není v pořádku. Zdravý a dobře krmený pes má dech příjemný, proto zpozorněte. Zápach z tlamy může signalizovat i vážnější zdravotní problém.

Psovi smrdí z tlamy

„Starší a menší psi trpí zkaženým dechem daleko častěji.“

Nejčastějším problémem však bývá zanedbaná dentální hygiena. Svou roli hraje jistě i věk a plemeno psa. Starší a menší psi trpí zkaženým dechem daleko častěji. Na vině jsou zuby – paradentóza, parodontóza a parodontitida jsou všechno názvy pro jedno parodontální onemocnění (PDI), u kterého rozeznáváme 4 stádia. V čím ranější fázi se problém začne řešit, tím snáze, rychleji a levněji se ho zbavíme. U parodontózy 3. stupně jsou už změny na chrupu nevratné a pes tak může přijít o všechny zuby.

„Pes naším podceňováním paradentózy opravdu zbytečně trpí.“

Nikdo z nás nechce čekat až do třetí fáze, problém je podle veterinářů ovšem ten, že majitelé často včas neodhalí závažnost situace. Někteří psi totiž i při paradentóze přijímají potravu zcela normálně a pokud k tomu nejsou od štěněte vedeni, nenechají si prohlédnout tlamu. Potom dojde k odhalení zánětu dásní až ve velmi pokročilém stádiu choroby. Pes naším podceňováním paradentózy opravdu zbytečně trpí.

Příčinou paradentózy je zubní plak a kámen. V současné době bylo identifikováno až 700 různých mikroorganismů kolonizujících zubní plak. Toxiny produkované bakteriemi zubního plaku jsou polykány a krví transportovány do celého těla, kde mohou způsobovat další problémy. Neodstraňovaný zubní plak mineralizuje na zubní kámen.

1. Stupeň PDI = Zánět dásní – neboli gingivitida je způsobena nerušeným hromaděním zubního plaku při nedostatečné ústní hygieně. Příznaky:

 • Zápach z tlamy
 • Načervenalé okraje dásně
 • Krvácivé a opuchlé dásně
 • Odhalování zubních krčků
 • Nechuť k jídlu kvůli bolestivosti

Pokud tyto příznaky u vašeho psa pozorujete, neotálejte s návštěvou svého veterináře.

První stupeň zánětu dásní u psů

2. Stupeň PDI: Odpadní látky metabolismu mikroorganismů zubního plaku poškozují okolní tkáň. Poškození do 25 % délky kořene. K výše zmíněným příznakům se přidává:

 • Nepravidelný okraj dásně, který při manipulaci krvácí
 • Formování periodontální kapsy mezi dásněmi a zuby, kde se skrývá další plak a kámen

3. Stupeň PDI: je na rozdíl od předchozích nevratný proces, při kterém zub ztrácí své podpůrné struktury. Poškození do 50 % délky kořene. Příznaky:

 • Kapsy jsou naplněny plakem a někdy i hnisem
 • Zánět se šíří do kosti

Třetí stupeň zánětu dásní u psů

4. Stupeň PDI: je konečným stádiem choroby. Příznaky:

 • Tmavý zubní kámen
 • Obnažené až uvolněné kořeny zubů
 • Ztráta zubů

Nejen, že je paradentóza pro psa velice bolestivé onemocnění, ale existují i přímé důkazy, že ložisko infekce v dutině ústní může způsobit infekci ve vzdálených orgánech. Pacienti s chronickým parodontálním onemocněním mají také statisticky významně zvýšené riziko výskytu kardiovaskulárních chorob.

Vyděsili jsme vás? Možná je to dobře. Všem těmto nepříjemnostem lze totiž zabránit pravidelným čištěním zubů a odstraňováním zubního kamene. Podrobný návod, jak na to, najdete tady. Pokud jsou zuby a dásně našeho psa v pořádku, musíme po příčinách nepříjemného zápachu pátrat dál. Může totiž indikovat i následující onemocnění:

 • Ušní infekce – prozkoumejte uši. Zápach by vycházel i odtud. Možný je i hnisavý ušní výtok. Pes bývá apatický a projevuje se u něj typický náklon hlavy. Zvěrolékař předepíše buď antibiotické, nebo antimykotické, případně protizánětlivé kortikosteroidní ušní kapky.

Zvěrolékařka zkoumá ušní infekci u pejska

„Ke zdravému dechu patří i zdravá strava.“

 • Poruchy trávení – trpí váš pes také nadýmáním? Ke zdravému dechu patří i zdravá strava. Zkuste změnit krmivo. Marty řada Essential obsahuje 100 % masa, řada Marty Signature pak 100% maso v celých kusech. Potřebný vápník dodají v plechovkách již obsažené bezpečné měkčené kosti. Pro podporu obrušování zubního plaku občas nabídněte vašemu psovi větší syrovou kost. V parném létě můžete dát kost i na chvíli vychladit, nebo ji podávat psovi mraženou jako osvěžující nanuk. Chlorofyl obsažený v zelených částech rostlin také pohlcuje pachy. Nezapomeňte proto doplňovat masovou stravu zeleninou a saláty, nebo můžete zkusit chlorofylové tablety z mořských řas.
 • Nemoci jater – v játrech končí všechny toxiny produkované během látkové výměny, příčin poruchy jater může být celá řada. Mezi příznaky patří kromě zápachu z tlamy vyhublost, poruchy příjmu potravy a vylučováním tmavé moči.
 • Ledvinové potíže – jsou v prvních fázích těžko postřehnutelné, nepodrobí-li se pes komplexnímu vyšetření, jsou většinou léčeny až jako onemocnění chronická. Únava, apatie, zácpa či naopak průjem, vyšší krevní tlak a zápach z tlamy, to jsou časté příznaky ledvinových obtíží.

Rentgen trupu psa

Netrapte proto sebe ani vašeho psa a návštěvu veterináře rozhodně neodkládejte. Zápach z tlamy může být varovným příznakem propuknutí vážnější nemoci, které s jistotou odhalí až krevní testy.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli