Vlk si zuby nečistí, tak proč by měl pes?

Ruku na srdce, málokterý chovatel bohužel čistí psovi zuby denně. Ano vlkům zuby nikdo nečistí, a přesto se těší dobré kondici. Volně žijící vlk však běhá za divou zvěří v neprostupných hvozdech Sibiře, kterou pak po uchvácení ihned sežere. Jeho zuby tak natahují a oddělují svalové vazy, lámou kosti a rozžvýkávají chrupavky. Navíc jsou vlkům naprosto cizí psí piškoty nebo paštiky ulpívající na zubech.

Naše čivava je prostě z jiného těsta. A jako taková potřebuje i jinou péči. Na rozdíl od vlka nám neodhryzne podávanou ruku, ale nanejvýš tak olízne. Aby však bylo toto příjemné oběma stranám, musí mít pes svěží dech. Zkažený zápach z tlamy totiž vždy signalizuje nějaký ze zdravotních problémů, o kterých píšeme zde. Pravidelné čištění zubů může ušetřit tisíce korun za „psího zubaře“ a nutné vytrhání odumřelých zubů v celkové anestezii a případné přeléčení psa antibiotiky. Jak tedy na to?

Čištění zubů psovi

1. Natrénujte zvyk na dotyk tlamy a zubů. Při hlazení vašeho psa jej berte zespodu za tlamu, později přidejte odhalení dásně na boku tlamy a zkuste se dotknout jeho bočních zubů z vnější strany. Masáž dásní v této části tlamy by neměla být psovi nepříjemná.

2. Vypěstujte příjemný návyk čištění zubů, a to nejlépe už od štěněte. Postupujte pomalu a opatrně. Určitě se vám nepovede kompletní čištění chrupu hned napoprvé. Netrvejte na tom. Unáhleným špatným zážitkem se může mnohé zkazit i na delší dobu. Nezapomeňte psa vždy odměnit nějakým malým pamlskem.

Nic nezkazíte klasickým co nejměkčím lidským kartáčkem.

3. Pořiďte si speciální psí pastu a kartáček. Nikdy nepoužívejte lidskou zubní pastu. Ani cirkusoví psi si neumí vykloktat nebo tlamu pouze vypláchnout. Lidské zubní pasty většinou obsahují fluor a pění, což může psům při polykání způsobit žaludeční problémy. Pasty pro psy jsou nezávadné, obsahují enzymy změkčující zubní kámen a mají různé psům libé příchutě. Nebo si s námi zkuste vyrobit vlastní domácí pastu pro psy podle tohoto návodu. Klidně mu dejte nejprve trochu pasty ochutnat z vašeho prstu při masáži dásní. A kartáček? Těch je na trhu opravdu nepřeberné množství:

  • Gumový navlékací na prst
  • Elektrický oscilační kartáček – dost často ale děsí psy svým vrčením
  • Sonický elektrický kartáček využívá zvukové čistící vlny o frekvenci 260–300 Hz, ještě vyšší frekvenci pak ultrazvukový elektrický kartáček. Ty vyčistí i těžko přístupná místa bez anestezie.

Nic však nezkazíte ani klasickým, co nejměkčím lidským kartáčkem. Prostě jak jen komu pes a peněženka dovolí 🙂.

Čištění zubů psovi kartáčkem

4. Čistěte zuby od zadních k předním. Přední zuby jsou nejvíce citlivé, nechte si je proto vždy na závěr. Základem je čištění vnější strany zubů. Zkušení čističi se mohou odvážit i dovnitř tlamy.

Čistěte psům zuby, jak jen často můžete.

5. Doporučení veterinářů zní vágně. Čistěte psům zuby, jak jen často můžete. Každý večer před spaním je ideální stav. Pokud si však vytvoříte tento návyk i jen dvakrát týdně, je to lépe než vůbec. Že všechny pokusy selhaly? S povzdechem konstatujete, že váš pes je sabotér a do pusy vás prostě nepustí? I to se stává. Neklesejte na mysli, dále vám poradíme alespoň alternativní péči o chrup. Mějte však na paměti, že jen bojujete o čas, kdy bude třeba psího dentálního specialistu navštívit.

Alternativy ke klasickému čištění zubů

  • Lze koupit speciální prášky do krmiva, které změkčují zubní kámen. Poraďte se o nich se svým veterinářem.
  • Žvýkací plátky patří k největším zdravým pochoutkám. I obyčejné udělají psovi dobrou službu, enzymatické však také chemicky rozkládají zubní plak.
  • K dostání jsou různé ústní vody, které se zvířatům přidávají do misky s vodou, nebo se sprejem stříkají na zuby. Podívejte se, jak si můžete takovou vodu jednoduše vyrobit doma.
  • Jistě oceníte zábavné dentální hračky. Do některých se dokonce aplikuje i zubní pasta a pes si pak při hře čistí zuby sám. Vhodnou, byť nejlevnější hračkou, je v tomto případě i prostý klacek ke kousání.

Pejsek si hraje s klackem

Ať už vašemu psovi čistíte zuby jakkoliv, vždy je třeba dbát také na správnou výživu. Nejsnazší je čerpat z toho, co nám příroda sama nabízí. Optimální poměr je 70 % čistého masa, 10 % kostí doplněné do 100 % o rostlinnou složku, ve které by měla převažovat zelenina. I ta podpoří svěží dech vašeho psa, neboť chlorofyl v zelených částech rostlin pohlcuje nepříjemné pachy.

Dentální zákrok u psa

Pokud se už kámen objeví, neotálejte s jeho odstraněním ve veterinární ordinaci ultrazvukovým čističem pod narkózou – doma ho určitě nestrhávat. V celkové anestezii může lékař lépe prohlédnout psovi tlamu a eventuálně rovnou provést některé zákroky, jako třeba extrakci zubu, které by nebyly při vědomí psa možné. Zákrok stojí od 2 500 Kč do 7 000 Kč podle velikosti psa a prováděných úkonů.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli