Veď mě ve tmě

„Teď vím, že mít hůl, nebo mít psa je brutální rozdíl. A druhá věc je prostě, že seš si jistej, máš parťáka. Tisíc slov nedokáže popsat tento zážitek. Díky,“ řekl po procházce s vodicím psem a černými brýlemi simulujícími slepotu zpěvák a herec Tomáš Klus.

Když hvězdy pomáhají

V rámci projektu Veď mě ve tmě, organizovaného spolkem Vodicí pes, z.s. a Školou pro výcvik vodicích psů prošly známé osobnosti trasu v centru Prahy nejprve v černých, naprosto neprůhledných brýlích jen s bílou holí a následně s vodicím psem. Bezprostředně poté sdíleli zážitky z obou cest. Trasu se psem prošli daleko rychleji a cítili se podstatně bezpečněji a bez nadsázky řečeno jako vedeni spolehlivým přítelem.

Výstava bez diváků

V Brně v divadle Reduta měla v říjnu 2020 probíhat výstava velkoformátových fotografií z této akce. Kvůli koronavirové pandemii zdobí fotografie vodicích psů pouze prázdné chodby. Bylo nám to líto, a tak přinášíme malou ochutnávku některých fotografií aspoň v tomto textu. Děkujeme za umožnění jejich zveřejnění a držíme palce do dalších dnů.

Leny s vodícím psem, foto Renata Hasilová

„S tím pejskem jsem měla na začátku trošku víc obavy, a ve finále jsem se s ním cítila bezpečněji, než s tou holí,“ potvrdila zpěvačka Leny, dcera Lenky Filipové.

Petra Bučková schází schody za asistence Lenky Pláteníkové ze sdružení Vodící pes, foto Renata Hasilová

„Pes, to byl jako druhej člověk, prostě přítel, kterej toho ví víc“, řekla po náročném zážitku umělé slepoty herečka Petra Bučková, pro kterou nebylo snadné se bez zraku jen s holí vydat po schodech do podchodu. Na fotce jí asistuje Lenka Pláteníková ze sdružení Vodicí pes.

Buddy - první vodicí psí hvězda v historii

Jako první přišla s nápadem na využití cvičených vojenských psů pro slabozraké Američanka Dorothy Eustisová žijící se svým mužem ve Švýcarsku, kde cvičili německé ovčáky coby policejní psy. Článek, který publikovala v roce 1927 v Saturday Evening Post vyvolal obrovský zájem, za první světové války totiž mnoho vojáků přišlo o zrak kvůli yperitu. První mediální senzaci vyvolal však jejich vodicí pes na rušné Wall street v New Yorku. Nevidomý Američan Morris Frank předvedl novinářům se svou fenou německého ovčáka Buddy bezpečný přechod přes tehdy nejfrekventovanější ulici v New Yorku. Byla to těžká zkouška, kterou Buddy zvládla na výbornou. Přestože před hlučícím tokem aut nejprve couvla, nakonec se na povel „převeď” vydala do spleti dunících aut, desetitunových náklaďáků a troubících taxikářů a dovedla Morrise na druhý chodník, aniž by ohrozili dopravu či sami sebe.

Chcete se dozvědět více o výcviku vodicích psů, či jak zachránil takový pes své nevidomé paní v Brně život? Čtěte náš další článek zde.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli