Psí oči - parťák, který vidí

Už si svůj život bez Brita neumím představit. Nejen psychicky, ale i fyzicky. Jsou to mé vidící oči. K čertu se závislostí na druhých lidech. Získala jsem sebevědomí. Brit mi ukázal samu sebe jako silnou osobnost, která není definována svým handicapem. S Britem už nejsem „ta slepá“. Jsem prostě Magda, mám ráda vážnou hudbu a běh.

— Magda 30

Speciální výcvik

Vodicí pes se stal pro lidi nejen skvělým pomocníkem, ale hlavně partnerem, na kterém hodně záleží. Jeho výcvik je velice náročný. Jistě, 50% úspěchu tvoří povaha, která musí být přizpůsobivá i nebojácná, ne však zbrklá či lovecká. Jsou plemena jako labradoři, zlatí retrívři a němečtí ovčáci, které mají k takovému chování vrozené dispozice. Všecko však nakonec závisí na individualitě psa.

Výcvik vodicího psa trvá minimálně 6-9 měsíců.

Většinou se cvičí už od štěněte, pokud se bere do výcviku starší pes, pak maximálně do roku a půl věku. Po vstupní veterinární kontrole následuje každodenní výcvik ve specializovaných centrech po dobu 6-9 měsíců a někdy i déle, aby pes kromě běžných povelů jako „sedni“, „lehni“ a „ke mně“ zvládl i příkazy náročnější.

Pořízení vodicího psa stojí v dnešní době okolo 250 000 Kč.

Je jasné, že mít vodicího psa je náročné i finančně. Pořízení vodicího psa stojí v dnešní době okolo 250 000 Kč. A to nepočítáme následné náklady na stravu, veterinární péči a psí výbavu. U nás je však vodicí pes státem uznanou kompenzační pomůckou, jejichž úhrada pojišťovnami se řídí Zákonem č. 329/2011 Sb.

Kvalitní strava je základ

Je jasné, že vodicí pes, který pracuje více jak osm hodin denně zasluhuje tu nejlepší péči a výživu. Kvalitní krmivo, obsahující převážně maso, pomáhá udržovat psa vyrovnaného a spokojeného i ve stresových situacích městského prostředí. Pro zrakově postižené chovatele však nebývá krmení ve stylu B.A.R.F. schůdnou cestou kvůli náročné přípravě. Konzervy Marty obsahují také 100 % masa, někde i s kostmi a jejich použití nemůže být jednodušší. Click – open – feed. Navíc jde o českou firmu s výrobou v Kuřimi u Brna.

Vodící pes žere masovou konzervu Marty z misky

Co musí všechno umět

Vodicí pes umí na povel najít přechod, zastávku, dveře, nebo jezdící schody, u kterých navíc rozezná, jestli jedou nahoru, či dolů. Pozná levou a pravou stranu, bezpečně projde množstvím naučených tras a vyvede člověka z nepřehledné situace do bezpečí. Co je však zásadní rozdíl oproti běžnému výcviku, pes nesmí povel poslechnout vždy. Musí nejprve povel sám vyhodnotit a pokud by se mu zdál nebezpečný, neuposlechne jej. Toto se musí naučit vnímat a respektovat i člověk.

Váš příběh: „Neuposlechnutím příkazu zachránil pes své paní život.”

Vodicí pes Caro vycvičený brněnskou Školou pro výcvik vodicích psů neuposlechl svou paní a odmítl ji dovést do uličky, kde bydlela, ale táhnul ji přesně na opačnou stranu. Během pár minut v její ulici vybouchnul plyn. Neuposlechnutím příkazu zachránil pes své paní život.

V České republice existuje řada organizací pro výcvik vodicích psů, o jednom zajímavém projektu se můžete dočíst v tomto článku.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli