Jak odchovat zdravé a šťastné štěně

„Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo …“, není to Dášeňka Karla Čapka, ale naše Ulima, šestiletá fenka zlatého retrívra, o jejímž úspěšném vrhu osmi štěňat jste mohli číst v tomto článku.

Dnes se zaměříme na to, jak se o čerstvě narozená štěňata správně starat. Pojďte s námi pozorovat, jak se z neohrabaných štěňátek profilují zdraví psi, každý s osobitou povahou a schopnostmi.

Štěně zlatého retrívra

Přestože se jejich chůze zdokonaluje každým dnem, neměli bychom štěňata nikdy přetěžovat. Ze začátku společné hraní na dvoře a později krátká procházka v přírodě jim udělá dobře, vždy by však měli mít možnost odpočinku, kdykoliv chtějí. Ke zkostnatění chrupavky jejich kloubů dochází totiž teprve asi po roce a čtvrt. Do té doby by neměla být vystavována chůzi po tvrdém povrchu a skokům směrem dolů na přední tlapy. Ze schodů je tedy raději opatrně snášíme, větší štěně pak vodítkem navigujeme ze schodů opatrně tak, aby neskákalo.

Hrající si štěňata zlatého retrívra

Sama maminka Ulima se bude ještě 3 neděle čistit, proto je vhodné sestříhat jí srst kolem řitního otvoru, aby se mohla jednodušeji udržovat v čistotě. První dva týdny se od svých drobečků vyloženě nechce hnout a zvládne jen rychlé vyvenčení na vodítku. O maminku pečujeme převážně vyváženou stravou. Vždyť vyrábí mléko pro všechny ty malé uzlíčky. Není proto divu, že dokáže v tomto období spořádat neuvěřitelné množství potravy. Dopřejte jí to nejkvalitnější 100% maso např. Marty Signature, nebo Marty Essential.

Kontrolujeme však také, jestli nemá některý struk zatvrdlý či podrážděný, k takovému pak více přikládáme některé ze štěňat a mažeme kalciovou mastí.

Přisáté štěňátko zlatého retrívra

Od 10. dne stříháme štěňatům pravidelně drápy pevnými nůžkami, nebo speciálními kleštěmi, aby nedráždily maminku při kojení. Začínají se také objevovat první zoubky. Statečná Ulima kojí svoje malé ihned po porodu až asi do sedmi týdnů věku, jak pokračovat v krmení se dočtete tady. Po 2 týdnech podáváme poprvé odčervovací pastu podle hmotnosti štěněte, odčervováni opakujeme ve dvoutýdenních intervalech. Dospělé psy se doporučuje odčervovat 4x ročně.

Stříhání drápků štěňátka

V 6. týdnu bereme pejsky ke zvěrolékaři na první očkování proti psince, parvoviróze, infekční hepatitidě a infekční laryngotracheitidě. Zvěrolékař při této návštěvě také vytetuje štěňátkům do ucha jedinečné číslo přidělené v plemenné knize. Očkovací schéma u štěňat je očkování v 6., 9. a 12. týdnu, kdy se přidává i ze zákona povinná vakcína proti vzteklině.

Štěně může dle chovatelského zákona opustit matku nejdříve po 7. týdnu, tedy po padesáti dnech. V této době by mělo být už 1x očkováno a 3x odčerveno.

Pozorovat vývoj zdravých, hravých a jako z vody rostoucích štěňat je pro každého chovatele tou největší odměnou. Za Martypet přejeme Ulimce pevné zdraví a žádné blechy v kožichu a jejím štěňátkům vykročení do světa tou pravou tlapkou.

Líbil se Vám článek?
Odebírejte naše štěky e-mailem
Váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním údajů za účelem zasílání e-mailů s novými články, soutěžemi a zajímavostmi. Naše zásady zpracování osobních údajů.
Nebo článek sdílejte s přáteli